Pięć gmin naszego powiatu tworzy spółkę, która wspólnie ze starostwem zarządza szpitalem. To jedna z koncepcji ratowania strzelińskiej placówki. Na razie brakuje konkretów, bo dużo zależy od stanowisk poszczególnych rad gmin. Jakie będą dalsze losy Strzelińskiego Centrum Medycznego?
W poniedziałek, 8 czerwca, w sali obrad Starostwa Powiatowego w Strzelinie odbyło się spotkanie, w którym wziął udział Tymczasowy Nadzorca Sądowy Strzelińskiego Centrum Medycznego mecenas Paweł Miłek. Była to dobra okazja dla radnych, aby zadali pytania dotyczące dalszych losów placówki.
Zdaniem Miłka, strata, którą generuje spółka, wynika z niedofinansowania kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. - Spotkałem się z dyrektorem NFZ-u oraz wojewodą. Podczas tych spotkań nie padły żadne deklaracje odnośnie zwiększenia finansowania szpitala. (…) Nie ma też szansy przeprowadzenia klasycznego postępowania upadłościowego - powiedział nadzorca.
Dodał także, że rekomenduje restrukturyzację poprzez stworzenie nowego podmiotu, w którego skład mogłyby wejść lokalne samorządy (gminy - red.). Sfinansowanie tego miałoby się odbyć poprzez kredyt w Banku Gospodarstwa Krajowego. Mecenas spotkał się wcześniej z burmistrzami i wójtami gmin powiatu strzelińskiego i przedstawił im tę koncepcję.
Przewodniczący rady powiatu Piotr Rozenek zapytał nadzorcę, jakie kompetencje w omawianym procesie ma rada. Okazało się, że radni będą mogli zająć stanowisko w sprawie utworzenia nowego podmiotu.
- Rozumiem, że przedstawił pan wszelkie informacje wójtom i burmistrzom na spotkaniu. Czy wykazują zainteresowanie, żeby przystąpić do spółki? - pytała radna Anna Horodyska.
Mecenas odpowiedział twierdząco, po czym poinformował, że w tej kwestii najbardziej aktywna była burmistrz Strzelina. - Nie było też głosów przeciwnych takiej formule - odparł.
Tekst ukazał się w 23 (1012) wydaniu "Słowa Regionu". Cały artykuł przeczytasz tu lub tutaj.

Dodaj komentarz bez hejtu! Redakcja Słowa Regionu jest przeciwna zamieszczaniu wulgarnych, przesyconych nienawiścią komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem użyj opcji - zgłoś administratorowi.