Jak długo szpital będzie własnością powiatu strzelińskiego?Zupełnie niedawno relacjonowaliśmy zakończenie termomodernizacji szpitala. Pisaliśmy o pierwszych od wielu lat podwyżkach dla pielęgniarek. Już wtedy wiadomo było, że szpital nie ma środków na pokrycie tych zobowiązań.
Niemal od samego początku istnienia Strzelińskiego Centrum Medycznego sp. z o.o., czyli od 2007r., lokalni politycy angażują się w kolejne akcje ratowania szpitala. W tym samym czasie zmieniające się zarządy powiatu, radni a zwłaszcza kolejni starostowie mówią, że trzeba ratować szpital. Efekt tych wieloletnich tzw. starań jest opłakany. Tylko w ubiegłym roku strzeliński szpital przyniósł swojemu właścicielowi, czyli powiatowi strzelińskiemu, ponad 3 mln zł straty. Strata w pierwszym kwartale tego roku to kolejny milion, a dług spółki na połowę kwietnia 2015 r. wynosił już ponad 3,5 mln zł.
Obecnie strzeliński szpital wymaga natychmiastowej pomocy. (…) zwracam się z prośbą o udzielenie pomocy finansowej Powiatowi Strzelińskiemu z przeznaczeniem na zadania z zakresu ochrony zdrowia w tym też jednocześnie o rozważenie możliwości wejścia w stan posiadania udziałów SCM sp. z o.o. w Strzelinie – informował starosta Marek Warcholiński w piśmie do wójtów i burmistrzów naszego powiatu. Żeby wdrożyć kolejny program naprawczy szpitala, na konto spółki do końca tego roku muszą wpłynąć 3 miliony złotych. Tak wynika z obliczeń Jarosława Sołowieja, obecnego prezesa SCM, co potwierdziła rada nadzorcza spółki.
Starosta w cytowanym piśmie wskazuje ostatnie działania zarówno powiatu, jak i gminy Strzelin, które mogą doprowadzić do przekazania spółce ok. 1 mln zł. - Jednakże działania te nie są wystarczające wobec obecnego poziomu finansowania usług medycznych (chodzi o niski kontrakt z NFZ – red.), a w szczególności wobec niewłaściwego zarządzania i rażącej niegospodarności byłego zarządu spółki, odwołanego 30. marca 2015 r. (prezesem zarządu był wówczas Krzysztof Kurowski – red.), co doprowadziło do tak krytycznej sytuacji finansowej – pisał starosta. Jednocześnie informuje wójtów i burmistrzów, że „podstawowym celem programu naprawczego (zaproponowanego przez prezesa Sołowieja i zaakceptowanego przez radę nadzorczą – red.) jest podtrzymanie prowadzenia działalności przez szpital w okresie wprowadzania programu reorganizacji, aż do momentu jego wdrożenia, i zrównoważenia przychodów i wydatków spółki na poziomie operacyjnym, co miałoby nastąpić na przełomie roku 2015/16”.
Podstawowe założenia programu reorganizacji autorzy zawarli w ośmiu punktach. Nie będziemy ich szerzej prezentować z jednego powodu. Jeżeli do końca roku na rachunek bankowy SCM nie wpłyną 3 mln zł, to program pozostanie na papierze. Nie będzie środków na jego realizację, z jednej strony, a z drugiej pojawi się konieczność złożenia w sądzie wniosku o ogłoszenie upadłości Strzelińskiego Centrum Medycznego. Jeżeli wójtowie i burmistrzowie pozytywnie odpowiedzą na prośbę starosty i zgodzą się podjąć kroki, żeby dokapitalizować SCM, to wtedy wrócimy do założeń programu reorganizacji SCM.Spotkanie ostatniej szansy?

W poniedziałek w godzinach południowych w starostwie doszło do spotkania wójtów i burmistrzów gmin powiatu strzelińskiego. Tematem rozmów była trudna sytuacja finansowa Strzelińskiego Centrum Medycznego. Niestety, nie zapadły żadne decyzje. Ustalono jedynie harmonogram kolejnych spotkań i konsultacji. A czas ucieka…

Komentarze   

KA Permalink7 +8 KA
Kpiny
..nie będziemy prezentować szerzej planu naprawczego bo najpierw muszą się znaleźć fundusze na ich realizację. Przecież nic się nie zmieniło, wszystko po staremu, jak można oczekiwać pieniędzy jeżeli nie wiadomo na czym polega plan naprawczy. Gratuluję profesjonalnego podejścia do tematu. Ja nie życzę sobie aby pieniądze z moich podatków były wyrzucane w błoto, niech rozdają swoje pieniądze a nie moje!
2015-06-25 09:21 Cytować Zgłoś administratorowi
doktor kilder Permalink6 +14 doktor kilder
Nie będzie kasy, nie będzie SCM
I wszystko PO to by żyło się lepiej !!! Czyż nie tak panie raba.
Bo z takim hasłem na sztandarach szliście po władzę.
Ale co wam można powiedzieć skoro wyzuci jesteście totalnie z jakichkolwiek ludzkich cech. A pan to nawet wstydu nie masz.
2015-06-23 22:10 Cytować Zgłoś administratorowi
stonóg Permalink5 +17 stonóg
RE: Nie będzie kasy, nie będzie SCM
za tego prezesa to musimy naszemu posłowi podziękować !!!!
2015-06-23 21:41 Cytować Zgłoś administratorowi
wkur................ Permalink4 +21 wkur................
RE: Nie będzie kasy, nie będzie SCM
Następnym razem zastanówcie się kogo bierzecie na prezesa szpitala !!!!!!!!!!!!!!!!!!
2015-06-23 18:24 Cytować Zgłoś administratorowi
śpioch Permalink3 +19 śpioch
RE: Nie będzie kasy, nie będzie SCM
Tak epatujecie tym szpitalem i jego sytuacją, dzisiaj w nocy śnilo mi się spotkanie spotkanie przyszłego prokuratora gen. Pana Zbigniewa Ziobro ze sprawcami obecnej sytuacji scm. oraz obecnego prezesa Sołowieja i stsrosty z komornikirm z Mławy.
Sam jestem ciekawy, który sen się ziści.
2015-06-23 15:51 Cytować Zgłoś administratorowi
strzelin Permalink2 +26 strzelin
Nie będzie kasy, nie będzie SCM
Panie starosto, jak prokuratura będzie umarzać kolejne postępowania złóżcie akt oskarżenia do sądu. Ta rażąca niegospodarność byłego prezia, jak piszecie to już nie domniemanie.
2015-06-23 15:00 Cytować Zgłoś administratorowi
xyz Permalink1 +24 xyz
?
"Niestety, nie zapadły żadne decyzje. Ustalono jedynie harmonogram kolejnych spotkań i konsultacji. A czas ucieka…"
- to jest żart?
2015-06-23 14:30 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.