Wójt gminy Przeworno Andrzej Łuczak
Niedawno pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” wydało coroczny ranking wydatków inwestycyjnych samorządów w latach 2016-2018. Najsłabiej spośród gmin powiatu strzelińskiego wypadła gmina Przeworno. Za lata 2016-2018 twórcy zestawienia przypisali jej dopiero 1450. miejsce, z wydatkami inwestycyjnymi 259,93 zł w przeliczeniu na jednego mieszkańca. W latach 2014-2016 gmina Przeworno zajmowała 311. miejsce, natomiast w 2015-2017 - 691. Obecna pozycja oznacza więc duży spadek, bo aż o 1139 miejsc. Jak do sprawy odnosi się obecny wójt gminy Przeworno Andrzej Łuczak?
- Ranking dotyczy lat 2014 - 2018 - mówi wójt Andrzej Łuczak. - I nie jest to tajemnica, że w tym czasie nie ja urzędowałem. Moja kadencja rozpoczęła się pod sam koniec roku 2018. Przejmując funkcje wójta, zastałem gminę w takim stanie, jak opisano w rankingu. Od razu musiałem się zderzyć z wieloma i to wieloletnimi zaniedbaniami. Okazało się, że było wiele zadań, m.in. pokontrolnych, których zalecenia nie były realizowane i przekładano je w czasie. Niektóre miały czas wykonalności do końca roku 2018, a jak przejąłem urząd, okazało się, że nic w kierunku ich spełnienia nie zostało zrobione. Dlatego już od początku mojej kadencji musiałem się zająć w pierwszej kolejności porządkowaniem tych spraw, aby wyprowadzić gminę na „prostą”.
A o jakich zaniechaniach tu mowa? - Pierwszym było wdrożenie zalecenia postawienia tzw. szatni przejściowej na oczyszczalni ścieków w Przewornie - wyjaśnia Andrzej Łuczak. - Kolejną sprawą była zupełnie nieuregulowana sytuacja boiska piłkarskiego w Karnkowie. Z pełną odpowiedzialnością muszę stwierdzić, że dopiero niedawno doprowadzono tam legalnie prąd i uporządkowaliśmy sprawy własności tego boiska z Agencją Nieruchomości Rolnych. Pilną i naglącą sprawą była modernizacja stacji uzdatniania wody w Krzywinie, z której zasilana jest duża część gminy Przeworno. Zadanie to będzie nas kosztować około 350 tys. zł. Kolejną zaległością z lat ubiegłych jest zabezpieczenie tzw. mieszkania chronionego. Było to pilne zalecenie pokontrolne. Następną zaległą sprawą jest doprowadzenie wody do Mnikowa. Wieś ta jest jedyną w naszej gminie i nawet w powiecie, niemającą podłączenia do wodociągu. Udało się w końcu uzyskać porozumienie z gminą Ziębice i w nadchodzącym roku miejscowość będzie podłączona do wodociągu. Inny temat to zaniechania związane z wieżą widokową na Gromniku. Nie było tam prowadzonych dotąd żadnych kontroli stanu technicznego. Kiedy zleciłem kontrolę, okazało się, że trzeba ten obiekt natychmiast zamknąć. Konstrukcja wymaga natychmiastowego remontu.
Zdaniem wójta, sytuacja, którą zastał, wymagała natychmiastowych działań. - Musiałem realizować zaległe sprawy, które pilnie trzeba było uporządkować - podkreśla wójt. - I tak wyglądał początek mojej kadencji. Po załatwieniu zaległości będę mógł myśleć o przyszłych inwestycjach. Jak to będzie jednak wyglądało, zależeć będzie od dotacji, jaką rząd da nam na oświatę. Obiecane są podwyżki dla nauczycieli, ale za nimi nie idą pieniądze do samorządu. Jak przyjdzie nam dopłacać z naszego budżetu kolejny 1 mln zł do oświaty, jak to się dziś zapowiada, to sytuacja nie będzie wesoła.
W latach 2014-2016 gmina Przeworno zajmowała 311 miejsce, natomiast w 2015-2017 – 691, a w 2016-2018 dopiero 1450. Obecna pozycja oznacza spadek, który następował w poprzedniej kadencji, aż o 1139 miejsc. Skąd, zdaniem wójta, tak słaby wynik?
- W mojej ocenie były wykonywane głównie zadania wizerunkowe, a nie realne działania, które ciągnęłyby inwestycyjnie gminę w górę, poprawiając tym samym pozycję w rankingu – podsumowuje Andrzej Łuczak.

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
Musiałem... wyprowad
cez
Ha ha zajady pękają ogarnij się człowieku wypowiadając takie idiotyzmy
0
Gravatar
Maxymilian
Żałosne...
Sądzę Panie Wójcie,że po Panu również będzie wiele poprawek i długów! Dlatego takiego typu artykuły są żałosne zwłaszcza,że już gmina huczy o Panu strasznie!Zajmi j się Pan lepiej sprawami naprawdę ważnymi w gminie,a nie oczerniaj byłego wójta,który pewnie tak naprawdę obecnie ma gdzieś Pana słowa!
0
Gravatar
Michał.
Musiałem... wyprowadzić gminę na „prostą”
Dalej słuchaj Waldka i Jurka to będzie napewno dobrze w Gminie
0
Gravatar
Robert
Wojt
Wójt to co nie wiedział o stanie gminy. Był przewodniczącym rady gminy w ostatnich latach i był też radnym
0
Gravatar
Karolin
RE: Musiałem... wyprowadzić gminę na „prostą”
Fakty są niezaprzeczalne i ne da się zapomnieć jak na boisko w Karnkowie prąd doprowadzony był kablem do drzewa przyczepionym :D Prowizorka straszna.
0

Przeczytaj także