– Jako mieszkaniec, obywatel i radny mam obowiązek zawiadomić organy, skoro widzę coś takiego – mówił radny Czesław Krawczyszyn

W ubiegłym roku funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego prowadzili kontrolę w kondratowickim urzędzie i sprawdzali, czy w gminie nie doszło do naruszenia przepisów przy przeprowadzaniu przetargów na wywóz śmieci. Czy jest już protokół pokontrolny i jakie wnioski wysnuto? O tym rozmawiano na ostatniej sesji.

Podczas styczniowej sesji Rady Gminy Kondratowice w sprawach różnych głos zabrał radny Czesław Krawczyszyn, który odniósł się do kontroli Centralnego Biura Antykorupcyjnego w kondratowickim urzędzie. – Wnioskowałem, aby pan Gracz przedstawił protokół pokontrolny, bo kontrola została zakończona we wrześniu – zaczął radny Krawczyszyn. – Tak jak odpisałem panu radnemu, procedura jest w toku. Jak będzie zakończona wówczas chętnie przedstawię protokół – odparł wójt Tomasz Gracz. 
– Kontrola została zakończona we wrześniu – ripostował radny Krawczyszyn. – Skoro pan nie chce przedstawić, to ja mam skrótowy protokół. Wystąpiłem do Urzędu Zamówień Publicznych, który posiłkował się kontrolą CBA. To jest skrótowy [protokół – red.], cały jest w urzędzie gminy. Ja uważam, że mieszkańcy powinni wiedzieć – dodał radny Krawczyszyn, który następnie odczytał pismo z Urzędu Zamówień Publicznych, podpisany przez Katarzynę Tyc-Okońską, zastępcę dyrektora Departamentu Kontroli Zamówień Publicznych.  
– W trakcie czynności kontrolnych w zakresie zamówień publicznych, stwierdzono następujące nieprawidłowości: 1. naruszenie art. 214 ust. 1 pkt 5 w zw. z art. 16 pkt. 1 i art. 17 ust. 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych […] poprzez zastosowanie bezkonkurencyjnego trybu udzielenia zamówienia, tj. z wolnej ręki w sytuacji, w której brak jest ustawowych przesłanek stanowiących postawę udzielenia zamówienia z wolnej ręki – czytał radny Krawczyszyn. W piśmie stwierdzono także bezprzedmiotowość dalszego prowadzenia kontroli doraźnej, gdyż sprawą zajmuje się już CBA. – Pismo mówi samo za siebie – podsumował radny Krawczyszyn, a następnie rozdał je radnym. 

Nie pomogli gminie
– Jeśli były czytane fragmenty tego protokołu, który nie ma jeszcze ostatecznego brzmienia, to wypadałoby przeczytać również zastrzeżenia, które zgłosiliśmy do CBA – mówił mecenas Wojciech Mrozek. – CBA przyszło rok temu, było, poszło, a problem został. W zasadzie w żaden sposób nam nie pomogło rozwiązać problemu – dodał. W obszernej wypowiedzi mecenas Mrozek mówił o przeprowadzonej kontroli. Odniósł się m.in. do pytań, dlaczego gmina Kondratowice wystąpiła ze Związku Ślęza-Oława i czy próbowała do niego ponownie przystąpić. – Powrót nie jest prosty, po drugiej stronie musi być chęć przyjęcia, a dziś tylko związek międzygminny gwarantowałby niższe ceny i w zasadzie rozwiązałby problem przetargów – podkreślił mecenas Mrozek. 

Mecenas Mrozek zaznaczył, że gmina organizuje przetarg na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych na 5-6 miesięcy przed zakończeniem wcześniejszej umowy. – Pierwszy przetarg, drugi przetarg, pierwszy unieważniony, drugi unieważniony. Jesteśmy zobowiązani przepisami prawa zamówień publicznych. To nie jest kaprys pracownika, wójta, radcy prawnego. Przepisy jasno mówią w jakich okolicznościach unieważnia się postępowanie – podkreślił mecenas. W przypadku gminy Kondratowice kwota przeznaczona na sfinansowanie zamówienia była mniejsza niż najniższa oferta, zaproponowana przez firmy, biorące udział w przetargu. 
W skrócie, po unieważnieniu kolejnych przetargów, gmina Kondratowice korzystała z trybu zamówienia z wolnej ręki, co z reguły polega na tym, że wykonawcy są zapraszani do złożenia oferty. – Ze względu na zagrożenie epidemiologiczne nigdy nie próbowaliśmy testować tego, do czego pośrednio bylibyśmy przymuszeni, tylko dlatego, że mamy stosować przetargi. [Mieszkańcy musieliby – red.] miesiąc pożyć w śmieciach. Może wtedy postępowalibyśmy legalnie w tym sensie, że organizowalibyśmy 3-4 przetargi, po to tylko, żeby nie stosować zamówienia z wolnej ręki – dodał.

Inne firmy nie chcą odbierać śmieci
Jak zaznaczył mecenas Mrozek, zaproszenia były kierowane do firm, które uczestniczyły w przetargu, ale z różnych powodów – również formalnych – ich oferty nie zostały wybrane. – Fbserwis przystąpiło do negocjacji, ale nigdy nie zaproponowało ceny niższej od Natury. Czy powinniśmy wybrać Fbserwis tylko dlatego, że firma Natura z jakiś subiektywnych odczuć nam się nie podoba? Nie jesteśmy od tego, żeby kierować się emocjami, kieruje nami budżet i zasada gospodarności – podkreślił.
– My z problemem zostaliśmy, wystąpiliśmy do czterech firm i tylko jedna podjęła rozmowy – uzupełnił wójt Tomasz Gracz. – Podpisaliśmy umowę na trzy miesiące do momentu rozstrzygnięcia kolejnego przetargu. Przeczytał pan radny protokół… Chciałem zapytać, czy ma przy sobie nasze odpowiedzi i dlaczego głosował, żeby wyjść ze Związku Ślęza-Oława? – pytał.
Radny Krawczyszyn odpowiedział, że nie pamięta, jak głosował w 2012 roku. – Fakty są takie, że pan mecenas mówi o wszystkim i o niczym. [...] Przyszli do Kondratowic, stwierdzili nieprawidłowości i tego się nie ukryje. Są nieprawidłowości od 2019 roku [...] stwierdzone przez taką instytucje, mieszkańcy muszą wiedzieć – mówił radny Krawczyszyn.
– Czy to na pana wniosek przyszła do gminy Kondratowice? – pytał radnego Krawczyszyna wójt Tomasz Gracz i dodał, że zależy mu na tym, aby stawka za śmieci była jak najniższa. – Jako mieszkaniec, obywatel i radny mam obowiązek zawiadomić organy, skoro widzę coś takiego. Moje przypuszczenia się sprawdziły – odpowiedział radny Krawczyszyn.
Głos zabrał także przewodniczący Marcin Szczurowski, który powiedział, że w 2012 roku także głosował za wystąpieniem gminy Kondratowice ze Związku Ślęza-Oława. – Powiedział pan wójt, że chce, żeby były najtańsze opłaty. W2012 roku nam chodziło o to samo – mówił. – W urzędzie gminy Kondratowice nie stwierdzono żadnej korupcji – podkreślił na zakończenie mecenas Mrozek.

Artykuł zamieściliśmy w 8 (1196) wydaniu papierowym Słowa Regionu.

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
łomatko!
...
Ten Mrozek to jakiś super prawnik:) CBA ma mu rozwiązać problemy... CBA jest od wskazania nieprawidłowośc i, rozwiązać problemy ma sama gmina panie prawnik. CBA nie jest powołane po to by wam mówić co zrobić w konkretnej sytuacji, za to wy bierzecie pieniądze.
5

Przeczytaj także