ZNAJDŹ NA STRONIE

Dr Jacek Kubera (po prawej) na spotkaniu z Marianem Grabasem (po lewej) i Aleksandrem Skorupskim
Jak odpowiadamy, kiedy ktoś zapyta nas: skąd pochodzimy? Czy mówimy, że z Dolnego Śląska, a może z Ukrainy lub Kieleczczyzny, bo stamtąd przyjechali nasi dziadkowie lub rodzice? Ruszył duży ogólnopolski projekt badawczy, a Strzelin, Borów i Biedrzychów znalazły się na trasie socjologów.
Jeszcze zupełnie niedawno o Dolnym Śląsku, Ziemi Lubuskiej czy Pomorzu Zachodnim mówiono Ziemie Odzyskane. Pierwsze powojenne lata i losy pionierów polskości nad Odrą i Bałtykiem sportretowano w filmach i opisano w książkach. W połowie lat 50. XX powstało wiele pamiętników i autobiografii osadników przybyłych z całej niemal Polski i zagranicy. I właśnie te pamiętniki stały się punktem wyjścia dla projektu badawczego, w którym uczestniczą naukowcy z kilku uniwersytetów. - Pretekstem do mojego przyjazdu do Strzelina były pamiętniki publikowane po 1956 r, czyli w latach tzw. odwilży - powiedział dr Jacek Kubera, adiunkt na Wydziale Socjologii Uniwersytetu Poznańskiego. - Wspólnie z socjologami z innych uniwersytetów prowadzę badania dotyczące społeczeństwa Ziem Zachodnich i Północnych, czyli terenów, które po II wojnie światowej znalazły się w granicach Polski. Mnie interesują mieszkańcy Dolnego Śląska. Spotykam się z żyjącymi świadkami tamtych czasów, ich dziećmi lub wnukami, żeby dowiedzieć się co zmieniło się w ich życiu przez dziesięciolecia dzielące nas od wojny. Projekt, w którym uczestniczę, nosi nazwę: „Nowe społeczeństwo na Ziemiach Zachodnich. Pamiętniki osadników w perspektywie autobiograficznej” - wyjaśnił dr Kubera.
Tekst ukazał się w 40 (1029) wydaniu "Słowa Regionu". Cały artykuł przeczytasz tu lub tutaj

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj także