Wróci czas na czapkę z piórami
Kilka tygodni temu z rozmowy z Anną Horodyską, starosta strzelińską, dowiedzieliśmy się, że do powiatowego kalendarza uroczystości wraca Barbórka. Nie powinniśmy się temu dziwić, wszak nasz region słynie z wydobywania minerałów. Strzeliński granit i tamtejsza kopalnia znana było w Europie już na początku XX w. - Przez lata zapomnieliśmy, że skalnicy to tacy sami górnicy jak ci z kopalń na Górnym Śląsku czy spod Wałbrzycha i Nowej Rudy – powiedziała Anna Horodyska. - Pandemia skomplikowała życie nam wszystkim, ale nie rezygnujemy z pomysłu powrotu do obchodów górniczego święta w naszym powiecie. Początkowo planowaliśmy spotkanie byłych i obecnych pracowników kamieniołomów przy muzyce. Niestety, z wiadomych względów, musieliśmy znaleźć inną formułę podziękowania górnikom za ich pracę. Strzeliński granit znany jest daleko poza granicami naszego powiatu, a dla wielu jest nawet synonimem ziemi strzelińskiej – dodała nasza rozmówczyni. Elementem górniczej tradycji w Strzelinie była Karczma Piwna, Babski Comber, orkiestra dęta, czapka z piórami i galowy mundur. Może nie wszystko i nie od razu, ale miejmy nadzieję, że górnicze tradycje powrócą.
Tegoroczne obchody Barbórki ograniczą się do przygotowania okolicznościowej wystawy i zaplanowania przyszłorocznych obchodów.
Tekst ukazał się w 40 (1029) wydaniu "Słowa Regionu". Cały artykuł przeczytasz tu lub tutaj
UWAGA!
Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.