Jarosław Żurawski (z lewej) podarował księdzu materiały promocyjne ziębickiego muzeumCoraz więcej mówi się ostatnio o pomijanym do tej pory aspekcie historii naszego regionu. Ukazała się już książka na ten temat, a jej autor ks. Piotr Rozpędowski jeździ z wykładami do sąsiednich miejscowości.
Zaledwie tydzień temu w SOK odbyła się promocja pracy magisterskiej ks. Piotra Rozpędowskiego, a już we wtorek (23 czerwca) odbyło się kolejne spotkanie dotyczące husytów. Książka ks. Piotra „Jedna społeczność wpisana w historię trzech krajów. Życie i działalność Braci Czeskich na Ziemi Strzelińskiej od roku 1794 do chwili obecnej” miała swoją premierę również w Ziębicach. W gościnnych progach tamtejszego muzeum ks. Piotr wygłosił wykład o husytach, którzy w XVIII wieku trafili najpierw do Ziębic, a później do Strzelina. Barwna opowieść o Braciach Czeskich, zarówno tych, którzy przybyli na Dolny Śląsk trzysta lat temu, jak i ich potomkach, do dziś mieszkających w Gęśińcu spotkała się z żywym przyjęciem słuchaczy. Wśród nich byli mieszkańcy Ziębic, ale także pasjonaci historii, którzy przebyli kilkadziesiąt kilometrów, żeby wysłuchać wykładu ks. Piotra. – JestemPodczas wizyty w Ziębicach ks. Piotrowi towarzyszyła mama Teresa mile zaskoczony, że tyle osób przyszło i przyjechało wysłuchać mojego wykładu. Dzisiejsze spotkanie przekonuje mnie, że historia Braci Czeskich na Dolnym Śląsku, a zwłaszcza w okolicach Strzelina i Ziębic zasługuje na uwagę. Husyci po kilku latach opuścili Ziębice, dokładnie po siedmiu, ale Ziębice pozostały bramą, przez którą przybywali kolejni husyci – powiedział ks. Piotr Rozpędowski.
Jak przystało na spotkanie autorskie, po wykładzie był czas na rozmowy i kupno książki ks. Piotra. Po autograf ustawiła się długa kolejka.

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj także