Burmistrz Dorota Pawnuk oraz Tymoteusz Myrda, członek zarządu województwa dolnośląskiego, podczas spotkania w Strzelinie omawiali sprawy związane z przejęciem przez samorząd wojewódzki linii kolejowej pomiędzy Kondratowicami a Strzelinem. Czy zapadły konkretne i wiążące decyzje?

Pani Burmistrz, powraca pomysł odtworzenia nieczynnej dziś linii kolejowej pomiędzy Strzelinem a Kondratowicami…
– Od wielu lat wspólnie z gminą Kondratowice staramy się o odtworzenie i uruchomienie tej linii kolejowej w celu przeniesienia na tory transportu kruszywa z Górki Sobockiej i strzelińskiej kopalni. Pozwoliłoby to na ograniczenie ruchu na drogach powiatu strzelińskiego i zwiększyłoby bezpieczeństwo. Również lokalne kopalnie nie ukrywały zainteresowania takim sposobem transportu. W związku z tym, że PKP nie było zainteresowane uruchomieniem tej linii, w 2016 roku została ona przejęta przez samorządy.

Jakie działania związane z próbą reaktywacji linii kolejowej podjęto po jej przejęciu przez samorządy?
– Na tej linii należy wykonać inwestycję, polegającą na odtworzeniu infrastruktury, a następnie utrzymywać i zarządzać ruchem. Nasze samorządy nie dysponują na to środkami, nie mają wystarczającej wiedzy czy doświadczenia. Razem z ówczesnym wójtem Kondratowic, Wojciechem Bochnakiem, rozpoczęliśmy rozmowy z zarządem województwa dolnośląskiego o przejęciu linii przez Dolnośląską Służbę Dróg i Kolei. 19 października 2018 roku doszło do podpisania listu intencyjnego między zarządem województwa dolnośląskiego, gminą Strzelin i gminą Kondratowice a przedstawicielami kopalń MINERAL POLSKA Sp. z o.o. oraz MOTA ENGIL CENTRAL EUROPE S.A. Niestety, wtedy nie doszło do finalizacji przedsięwzięcia.
Tekst ukazał się w 28 (1017) wydaniu "Słowa Regionu". Cały wywiad przeczytasz tu lub tutaj.Komentarze   

hans Permalink5 +3 hans
RE: Plany odtworzenia linii kolejowej
Cytuję Gość:
Tak czy inaczej przedsięwzięcie będzie finansowane z pieniędzy publicznych, korzystać z tego będą głównie firmy zagraniczne, które i tak już korzyści mają z racji wydobywania polskich kopalin ( kolejna kura znosząca złote jajka oddana została cudzoziemcom, podobnie jak TP, energetyka, ciepłownictwo, hutnictwo, cementownie, przemysł farmakologiczny, włókienniczy, stocznie, przemysł maszyn rolnych, ziemię, handel, banki itd). Zniszczyli FSO zamiast wprowadzić nowe technologie, a Żerań przejęli deweloperzy.

Daj spokój - telewizje masz publiczną , znaczy taka polską
2020-08-06 20:41 Cytować Zgłoś administratorowi
10010101010 Permalink4 +2 10010101010
RE: Plany odtworzenia linii kolejowej
Wojtusdia jesz że brakuje. On też miał plany ale rowerowe..
2020-08-06 19:38 Cytować Zgłoś administratorowi
.. Permalink3 +15 ..
RE: Plany odtworzenia linii kolejowej
Cytuję Eryk:
Pani Pawnuk po raz kolejny daje dowody swojego perspektywicznego postrzegania spraw naszego miasta i powiatu. Takich ludzi nam potrzeba. Brawo Pani Burmistrz. Generalnie w komunikacji nastaje czas do logicznego powrotu kolei jako taniego, ekologicznego i niezawodnego transportu.


Serio?
2020-08-05 17:05 Cytować Zgłoś administratorowi
Gość Permalink2 +7 Gość
Pieniądze publiczne
Tak czy inaczej przedsięwzięcie będzie finansowane z pieniędzy publicznych, korzystać z tego będą głównie firmy zagraniczne, które i tak już korzyści mają z racji wydobywania polskich kopalin ( kolejna kura znosząca złote jajka oddana została cudzoziemcom, podobnie jak TP, energetyka, ciepłownictwo, hutnictwo, cementownie, przemysł farmakologiczny, włókienniczy, stocznie, przemysł maszyn rolnych, ziemię, handel, banki itd). Zniszczyli FSO zamiast wprowadzić nowe technologie, a Żerań przejęli deweloperzy.
2020-08-05 07:17 Cytować Zgłoś administratorowi
Eryk Permalink1 -16 Eryk
RE: Plany odtworzenia linii kolejowej
Pani Pawnuk po raz kolejny daje dowody swojego perspektywicznego postrzegania spraw naszego miasta i powiatu. Takich ludzi nam potrzeba. Brawo Pani Burmistrz. Generalnie w komunikacji nastaje czas do logicznego powrotu kolei jako taniego, ekologicznego i niezawodnego transportu.
2020-08-04 19:56 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz. Przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.