Firma M.D. Granit jest zainteresowana kupnem drogi gminnej, która znajduje się w zachodniej części wyrobiska w Górce Sobockiej. Mieszkańcy miejscowości sprzeciwiają się tej sprzedaży, co głośno argumentowali na spotkaniu z przedsiębiorcą i wójtem gminy.
Radny Rady Gminy Kondratowice Wiesław Skorupski przypomniał, że już w 2018 roku miało dojśa do sprzedaży omawianego odcinka, ale ostatecznie pozostał on własnością gminy. - Myśleliśmy, że będziemy mieli już spokój, ale widzę, że po dwóch latach jest następna propozycja zakupu. Ludzie się temu sprzeciwiają, bo jest to naturalna granica chroniąca przed dalszym rozwojem kopalni - mówił. Przedstawiciel firmy stwierdził, że kupno drogi znacząco ułatwiłoby prowadzenie działalności i ograniczyło koszty transportu - Przez te dwadzieścia lat Mota-Engil wydobyła może 10 milionów ton, a ja wydobyłem raptem 100 tysięcy ton. (…) Nie można porównywać ręcznej roboty, którą my tutaj wykonujemy do tego, co robi Mota. (...) Ja nie generuję ani hałasu, ani zapylenia - wyjaśniał przedsiębiorca.- Zależało mi, aby być na tym spotkaniu, bo chcę poznać argumenty dwóch stron - mówił wójt Tomasz Gracz
- Był u mnie przedstawiciel firmy, który powiedział, dlaczego chce wykupić drogę. Wpłynęło też od niego podanie. Nie dałem jeszcze odpowiedzi. Już w 2018 roku wnioskowano o tę drogę. Gmina zrobiła wycenę, która opiewała na 50 tys. zł. Poprzedni wójt podniósł jej cenę do 100 tys. zł. Miał odbyć się przetarg, jednak mieszkańcy Górki złożyli protest i do sprzedaży nie doszło. Teraz temat wraca. Zależało mi, aby być na tym spotkaniu, bo chcę poznać argumenty dwóch stron. Nie chcę wystąpić przeciwko miejscowości i chętnie poznam opinię rady gminy na ten temat - zaznaczył wójt gminy Kondratowice Tomasz Gracz. Dodał, że w grę może wchodzić także dzierżawa spornego odcinka. - Jak ta droga pójdzie w dzierżawę, to wiadomo na czym się to skończy. Przedsiębiorca będzie miał możliwość jej pierwokupu - niepokoił się Skorupski. - To wszystko zależy od zapisów sformułowanych w umowie. Wcale nie musi tak być - odpowiedział Gracz.
Tekst ukazał się w 21 (1010) wydaniu "Słowa Regionu". Cały artykuł przeczytasz tu lub tutaj.

Komentarze   

mieszkaniec Permalink13 -8 mieszkaniec
ścieżki rowerowe
Cytuję Rowerzystka:
Tory też rozebrane a ścieżek nadal nie widać...


Pamiętam sesję, na której radni Nasza Gmina Nasz Dom głosowali przeciw ścieżce rowerowej , którą wójt planował. To i ścieżek nie ma . Proste.
2020-06-18 18:27 Cytować Zgłoś administratorowi
Obserwator Permalink12 -2 Obserwator
RE: Zablokują sprzedaż drogi?
Ludzie, czytam te wasze wypowiedzi i nie wierzę własnym oczom, co wy tu wypisujecie, czytajcie proszę że zrozumieniem. Wójt T.Gracz był na spotkaniu w Górce Sobockiej, wysłuchał strony, później pytał radnych na komisji wspólnej gdzie nie otrzymał odpowiedzi. Wczoraj na sesji wypowiadali się mieszkańcy wsi Górka, prosili aby drogi niesprzedawać ani niewydzierzawiać, na końcu wójt zapytany odpowiedział, że nie otrzymał podpowiedzi radnych co ma zrobić. Wyjaśnił jakie są możliwości... Nie rozumiem komu tak naprawdę chodzi o prawdę, a komu o sianie fermentu, dlaczego podajecie nieprawdziwe informacje, przecież to niczemu dobremu nie służy tylko skłuceniu mieszkańców, napewno wójt i radni nie podejmą decyzji przeciwko mieszkancom...
Uważam jednak, że niestety tym co sieją te bezzasadne oskarżenia co do Gracza to tak naprawdę chodzi o coś innego, nawet nie o dobro Gminy tylko o swój interes ...
2020-06-17 18:38 Cytować Zgłoś administratorowi
Rowerzystka Permalink11 +9 Rowerzystka
RE: Zablokują sprzedaż drogi?
Tory też rozebrane a ścieżek nadal nie widać...
2020-06-17 17:48 Cytować Zgłoś administratorowi
wstrzymać! Permalink10 +7 wstrzymać!
kopalnia
Cytuję dst:
Sprawiedliwy poczytaj wyżej co ma wójt w temacie drogi do powiedzenia, czy tam pisze że nie zamierza jej sprzedawać? A po co sprzedawać drogę? jak jest gminna, czyli nasza to każdy może z niej korzystać.


Po to chce sprzedać żeby mieć kasę na długi - Pan J.Mich. kupi a potem odsprzeda Mocie (i jeszcze zarobi z nawiązką) żeby mogła poszerzyć obszar wydobycia kamienia...a że mieszkańcy na tym ucierpią to nieważne dla niektórych.
2020-06-17 14:55 Cytować Zgłoś administratorowi
TVN Permalink9 +7 TVN
RE: Zablokują sprzedaż drogi?
Cytuję Sprawiedliwy:
A proszę mi powiedzieć skąd Państwo wiedzą, że Wójt chce sprzedać drogę...?
A drzewa wycina Powiat nie Gmina ... więc widać jak wiarygodne są Państwa wpisy. Choć dalej twierdzę, że poniższe wpisy to zasługa dwóch osób. Które piszą i odpowiadają sobie. I to jest celowe działanie. A i gdzie jest SPAJKER


Sprawiedliwy trzeba było przyjść na spotkanie w Górce z Wójtem i na wczorajszą sesję to byś nie pytał skąd takie informacje.
2020-06-17 14:46 Cytować Zgłoś administratorowi
dst Permalink8 +5 dst
wójt się zastanawia
Sprawiedliwy poczytaj wyżej co ma wójt w temacie drogi do powiedzenia, czy tam pisze że nie zamierza jej sprzedawać? A po co sprzedawać drogę? jak jest gminna, czyli nasza to każdy może z niej korzystać.
2020-06-17 14:31 Cytować Zgłoś administratorowi
Sprawiedliwy Permalink7 -2 Sprawiedliwy
RE: Zablokują sprzedaż drogi?
A proszę mi powiedzieć skąd Państwo wiedzą, że Wójt chce sprzedać drogę...?
A drzewa wycina Powiat nie Gmina ... więc widać jak wiarygodne są Państwa wpisy. Choć dalej twierdzę, że poniższe wpisy to zasługa dwóch osób. Które piszą i odpowiadają sobie. I to jest celowe działanie. A i gdzie jest SPAJKER
2020-06-17 14:11 Cytować Zgłoś administratorowi
TVN Permalink6 +3 TVN
kopalnia
Wezwać TVN!!! Niech wójt się wypowie jak to chce zafundować mieszkańcom pylicę płuc. A wszystko po to żeby pokazać jak to pięknie spłaca długi czyimś kosztem
2020-06-17 12:20 Cytować Zgłoś administratorowi
Górka Permalink5 +4 Górka
kopalnia
Co mieszkańcy Górki i Gołostowic dostają ponad standard od innych wiosek że mają poświęcać swoje zdrowie a tym samym życie dla spłaty długów całej gminy? Błędy zarządzania byłego i obecnego wójta mają być zrzucone tylko na nas??? Co z transportem kolejowym który jest nam obiecywany od lat??? Jak zwykle tylko obiecanki. Może ktoś by w końcu pomyślał o nasadzeniach drzew bo gmina póki co to tylko wycina drzewa. Pani Radna Gołostowic poinformowała już Pani swoich mieszkańców jaki projekt pani popiera??? WSTYD!!! W końcu zablokujemy drogi w Górce dla transportu. Do tego doprowadzi nasz „włodarz”gminy
2020-06-17 12:16 Cytować Zgłoś administratorowi
. Permalink4 -2 .
RE: Zablokują sprzedaż drogi?
Cytuję Marcin D.:
Wójt nie dba o zdrowie mieszkańców Górki ani Gołostowic. Ich kosztem chce spłacać gminne długi. A co my z tego mamy? - zapylenie, hałas, setki tirów i jeszcze chce pogorszyć już i tak kiepską sytuację. Kasa najważniejsza dla niego!


Najlepiej wszystko zamknąć, zlikwidować, bo każdemu coś przeszkadza, tylko gdzie później pracować?
Jak nie będzie zakładów pracy, firm, to nie będzie pieniędzy, nie będą płacone podatki i z czego mają się utrzymać gminy?
Każdy chce mieć ładny i dobry chodnik, drogę dojazdową, kanalizację, oświetlenie, do tego sprawną i dobrze działającą oświatę, służbę zdrowia, policję, straż pożarną itp.
Tylko jak to utrzymać? skoro nie będzie firm i zakładów, które płacą, podatki, koncesję i inne daniny.
2020-06-17 08:26 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.