Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
- Przedłużamy wszystkie regulacje przeciwko koronawirusowi - poinformował dziś premier Mateusz Morawiecki. Do 19 kwietnia przedłużone zostają obostrzenia dotyczące galerii handlowych, kin, teatrów, zakładów fryzjerskich i punktów usług. Ograniczenia nadal będą dotyczyć także limitu osób w sklepach i kościołach. Szkoły będą zamknięte do 26 kwietnia. Egzaminy maturalne i ósmoklasistów zostały przesunięte. Minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował natomiast, że od przyszłego czwartku, 16 kwietnia, będzie obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej.
"Gdybyśmy nie stosowali obostrzeń, to mielibyśmy dziś nawet 40 tys. zachorowań" - zaznaczył. Jak dodał, "dzisiaj pojawiły się szanse na to, żeby przejąć bardziej kontrolę nad rozprzestrzenianiem się koronawirusa". "Dlatego przedłużamy wszystkie regulacje przeciwko koronawirusowi" - podkreślił. 

Czytaj więcej na https://fakty.interia.pl/raporty/raport-koronawirus-chiny/polska/news-koronawirus-w-polsce-ogloszono-przedluzenie-ograniczen,nId,4430628#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

- Gdybyśmy nie stosowali obostrzeń, to mielibyśmy dziś nawet 40 tys. zachorowań - przekonuje premier. - Dzisiaj pojawiły się szanse na to, żeby przejąć bardziej kontrolę nad rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Dlatego przedłużamy wszystkie regulacje przeciwko koronawirusowi.
- Na ten moment, o tydzień, do 19 kwietnia przedłużamy obostrzenia dotyczące galerii handlowych, kin, teatrów, zakładów fryzjerskich i punktów usług. Dotyczy to także limitu osób w sklepach i kościołach - przekazał premier Morawiecki. - Do 26 kwietnia przedłużamy zamknięcie szkół, wstrzymanie ruchu lotniczego międzynarodowego i kolejowego międzynarodowego. Podtrzymujemy zamknięcie granic, sanitarne kontrole graniczne oraz obowiązkową kwarantannę - mówił podczas konferencji w KPRM szef rządu.Ważna informacja dla studentów - również do 26 kwietnia odwołane zostają zajęcia stacjonarne na uczelniach.
Na najbliższe 20 dni, zgodnie z prawem międzynarodowym, do 3 maja, zamknięte będą granice i obowiązywać będą te zasady, które obowiązywały do tej pory" - oświadczył premier. Do odwołania obowiązują także ograniczenia dotyczące imprez masowych.
Morawiecki podkreślił, że są to działania, które się bardzo dobrze sprawdziły. - Jesteśmy często kopiowani przez innych - zaznaczał.
- Przesuwamy egzaminy maturalne i egzaminy ósmoklasistów, na pewno zakomunikujemy to co najmniej na trzy tygodnie wcześniej, kiedy te egzaminy się odbędą, i nie odbędą się wcześniej niż w czerwcu - poinformował premier na konferencji prasowej.
Morawiecki dodał, że taka była większość głosów - ekspertów, dyrektorów, nauczycieli, rodziców i uczniów. - Rozumiemy, że to jest nietypowy czas dla wszystkich Polaków i zdecydowaliśmy się podjąć taką decyzję - podkreślił szef rządu.
Minister edukacji następującymi słowami zwrócił się do ósmoklasistów i maturzystów: - Kochani, wiemy, że macie ogromny stres. Nie wiecie, kiedy ten egzamin się odbędzie, nie wiecie, w jaki sposób się do tego przygotowywać, ale my także się do tego przygotowujemy. Stąd wyraźnie mówimy, że ze względów zdrowotnych dziś odkładamy termin egzaminów, przekładamy go na inny czas.
- Chcemy, żebyście mieli długą perspektywę do przygotowania do egzaminów maturalnych, ósmoklasisty, zawodowych i innych, dlatego z dużym wyprzedzeniem, co najmniej trzytygodniowym, miesięcznym nawet, poinformujemy o tym, kiedy ten nowy termin się odbędzie - dodał szef MEN.
Minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedział natomiast, że od 16 kwietnia zostanie wprowadzony obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej. Tłumaczył, że noszenie maseczek lub chustek ograniczy rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa.
- Od przyszłego czwartku będziemy wprowadzali obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej. To na dzień dzisiejszy, gdy już coraz więcej jest osób chorych w Polsce, czasami bezobjawowo, pozwala ochronić nie nas, którzy będziemy nosili te maseczki i chustki na twarzy, ale innych przed nami. W związku z tym od przyszłego czwartku taki obowiązek będzie dla wszystkich w przestrzeni publicznej - zapowiedział.
Minister zdrowia, odpowiadając na pytanie o kary za nie noszenie maseczek oraz gdzie obywatele mają je zdobyć, odpowiedział, że taki obowiązek funkcjonuje w wielu innych krajach na całym świecie. - Nie mówimy, że musi to być maseczka, może to być chustka, szalik" - oświadczył. "Co do konkretnych regulacji, będziemy je przedstawiali po świętach - dodał.
Minister zdrowia podkreślił też, że przechodząc do nowej rzeczywistości, należy cały czas zachowywać środki ostrożności, które będą minimalizować rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa.
Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że po Świętach Wielkanocnych zostanie przedstawiony plan powrotu do nowej rzeczywistości gospodarczej. Dodał, że plan ten będzie "bardzo logiczny", "uporządkowany" i "przedyskutowany z ekspertami".

Komentarze   

KKK Permalink1 +7 KKK
RE: Rząd przedłużył ograniczenia i wprowadza obowiązkowe maseczki
Pozorowanie panowania nad sytuacją i zapewnienia poczucia bezieczeństwa.
2020-04-09 19:50 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz