Letnie wypalanie ściernisk jest równie popularne jak wiosenne wypalanie traw. Niestety, skutki jednego i drugiego procederu mogą być opłakane. Dlaczego, wbrew obiegowej opinii, jest to niekorzystne dla środowiska?
Wraz z początkiem okresu letniego dochodzi coraz częściej do wypalania ściernisk. Ci, którzy to robią, nie zdają sobie sprawy, że znacznie degraduje to środowisko i stanowi duże niebezpieczeństwo dla osób trzecich. Sprawcy, niestety, często pozostają bezkarni, gdyż przyjeżdżający na miejsce zdarzenia strażacy zastają tylko płomienie, a po podpalaczach nie ma ani śladu. Jaka jest skala takiego zjawiska?
- Strażacy z naszego powiatu w okresie letnim biorą udział w zdarzeniach związanych z pożarami ściernisk. W 2019 roku (w lipcu i sierpniu - red.) na terenie powiatu strzelińskiego odnotowano kilkadziesiąt takich interwencji - powiedział zastępca komendanta Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Strzelinie st.kpt. Jarosław Łuczak.
Dodał także, że niezrozumiałym dla niego jest czym kierują się osoby zaprószające ogień. Wypalanie niszczy nie tylko pozostałości i chwasty, ale też ekosystem. Zdarzały się sytuacje, że ktoś rozniecił ogień w sporej odległości od upraw i zabudowań. Mimo, że gospodarz dozorował ogień i kontrolował go, to zmienne warunki atmosferyczne sprawiły, iż doszło do pożaru. Straty są wówczas duże, gdyż ogień może objąć sąsiednie uprawy. Wypalanie stanowi też duże zagrożenie dla uczestników ruchu. - Zmienny wiatr powoduje, że na drodze występuje duże zadymienie, co może doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji. Kierujący pojazdem na skutek dymu tracą widoczność, co w konsekwencji może doprowadzić do wypadku czy kolizji. Zagrożenie dla środowiska stanowią również toksyczne gazy - tłumaczył Łuczak.

Jest niekorzystne dla gleby
A jak wyglądają działania służb, które mają zmierzać do ukarania sprawców? - Najczęściej pożar zgłaszają osoby postronne, które przejeżdżają kilkaset metrów od jego miejsca. Gdy przyjeżdżamy na interwencję, najczęściej nikogo tam nie zastajemy. Sprawca takiego podpalenia jest trudny do ustalenia. W tym zakresie ściśle współpracujemy z Komendą Powiatową Policji w Strzelinie.
W wielu przypadkach funkcjonariusze przyjeżdżają na miejsce i...
Wiecej w wydaniu papierowym.
Dodaj komentarz. Przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.