Zastępca dyrektora PZD Zdzisław Ziąber i główna księgowa Maria Swatek– Trudno nam się rozmawia – powiedziała Maria Swatek, główna księgowa PZD w Strzelinie podczas dyskusji z radnymi na obradach komisji budżetu powiatu strzelińskiego. Faktycznie zebranym rozmawiało się niełatwo. Brakowało wzajemnego zrozumienia, choć ostatecznie udało się zakończyć debatę wspólnym wnioskiem - przedstawiony materiał trzeba wnikliwie przeanalizować.
27 maja na spotkaniu komisji budżetu, rozwoju gospodarczego i promocji starosta poddał pod obrady projekt uchwały dotyczącej zmian w budżecie na 2015 rok. Zmiany przewidywały przyjęcie 300 tys. zł na zadania z zakresu ochrony zdrowia, które gmina Strzelin przekazała powiatowi, uwzględnienie kwoty 27 tys zł od prywatnego darczyńcy na rzecz domu dziecka w Górcu oraz formalną zmianę związaną z realizowanym programem PL13 (zapisy klasyfikacji dochody i wydatki, cyfra z 5 na 7 - wytyczne ministerstwa zdrowia).
Radny Norbert Raba zauważył pewną nieścisłość, błąd formalny, który, jego zdaniem, należałoby wyjaśnić. Dotacja celowa od gminy Strzelin trafia do paragrafu zadań własnych bieżących, a wydatki wpisane są w paragraf dotyczący wydatków majątkowych. Radny poprosił o wyjaśnienie tej kwestii i przedstawienie jej przed mającą się odbyć następnego dnia sesją Rady Powiatu.
Radni Norbert Raba i Aleksander Bek pytali również starostę o umowę pomiędzy powiatem a gminą Strzelin, czy jest podpisana, czy jest chociażby jej projekt. Marek Warcholiński odpowiedział:
- Nie. Nie podpisaliśmy umowy. Nic nie stoi na przeszkodzie, by podjąć tę uchwałę. Konsekwencją podjęcia obu uchwał będzie podpisanie umowy porozumienia.
Radny Mariusz Majewski poprosił o wyjaśnienie czy są określone jakieś warunki udzielonej pomocy przez gminę Strzelin, szczególnie w kontekście umowy porozumienia. Starosta po raz kolejny podkreślił, że uchwała określa jedynie cel pomocy „ na zadania z zakresu ochrony zdrowia”.
W przerwie sesji, która odbyła się następnego dnia, komisja zebrała się ponownie i po wyjaśnieniu starosty, że ani radca prawny, ani skarbnicy (powiatu i gminy) nie dostrzegają błędów w uchwale, komisja budżetowa pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały. Jedyną osobą wstrzymującą się od głosu był radny Norbert Raba.
Kolejny temat, poruszany przez komisję, wiązał się ze sporządzoną przez PZD analizą kosztów (na podstawie danych z 2014 r.) prac związanych z utrzymaniem dróg powiatowych, wykonywanych przez PZD. Długą debatę rozpoczął przewodniczący komisji Aleksander Bek:
- Moją intencją jest próba ustalenia czy system wykorzystania środków przeznaczonych na utrzymanie dróg, jaki aktualnie funkcjonuje (utrzymanie pracowników, własne wykonawstwo) jest efektywny i jak ma się do systemu, który opiera się na zleceniach, przetargach – zatrudnianiu firm zewnętrznych.
Zastępca dyrektora PZD Zdzisław Ziąber i główna księgowa Marią Swatek przedstawili sprawozdanie, w którym porównali koszty przykładowych prac wykonywanych przez pracowników PZD z cenami z najkorzystniejszych ofert firm zewnętrznych, a także wykaz kosztów zatrudnienia w PZD.
Radni i przedstawiciele PZD dyskutowali, pytali, wyjaśniali, ale nie udało im się nawiązać porozumienia. Jak się okazało, bardzo trudno skonstruować materiał porównawczy oparty o jednolite zasady. PZD jest jednostką samorządu terytorialnego, a nie jednostką komercyjną. Jak podkreśliła księgowa:
- Przygotowaliśmy materiały w miarę naszych możliwości. Jako jednostka samorządu mamy obowiązek wydawać środki na wydatki według efektywności określonej w ustawie o finansach publicznych. Nie mamy możliwości pertraktacji, ogłaszamy przetargi i wybieramy najlepszą ofertę. Nie produkujemy, nie sprzedajemy, wykonujemy potrzebne czynności.
Wobec braku jakichkolwiek wniosków, wielu niejasności, rozważań czy nie za bardzo skupiono się na szczegółach, a nawet stwierdzeniu, że dyskusja podąża w złym kierunku i biorąc pod uwagę fakt, że radni ocenili przygotowany przez pracowników PZD materiał jako dobrze skalkulowany i w który włożono dużo pracy, członkowie komisji budżetu postanowili spotkać się ponownie. Najprawdopodobniej w sierpniu na posiedzeniu ponadprogramowym i wtedy, po analizie oraz przemyśleniach, można będzie wrócić do tematu.
Komentarze   

akta Permalink23 -1 akta
RE: „Chcemy znać faktyczne koszty”
Cytuję Waldemar:
Człowiek, dla którego stworzono specjalne stanowisko zastepcy dyrektora w PZD to człowiek-chorągiewka i karierowicz.
W każdej spółce skarbu państwa był "wciskany" najpierw przez kolegów z SLD a potem gdy zmienił partię bo trzeba trzymać z wygranymi to pchają go wszędzie kolesie z PO. Człowiek z ogromnymi aspiracjami i po trupach dążący do władzy...

Waldemar i ty elo już niedługo rozwiniecie swoje myśli przed prokuratorem. Zobaczymy czy gdy przestaniecie być anonimowi będziecie tacy odważni w obrażaniu.
2015-07-06 18:52 Cytować Zgłoś administratorowi
qwerty Permalink22 +7 qwerty
RE: „Chcemy znać faktyczne koszty”
Cytuję inny:
Brak mi słów na temat Państwa malkontenckich komentarzy. Czy ktokolwiek byłby na tym stanowisku (Nowak, kowalski) to zostałby obrzucony błotem. Spajker masz wiedzę widzę w każdej dziedzinie, może ją w końcu wykorzystaj!!!! Ale w zyciu to może uleczysx cale to ZLO. Zainteresujcie się budżetem i powodzenia temu,kto wszystkim dogodzi. Nikt z Was nie chciałby czytać na swój temat takich bzdur. Zastanowcie się!

Proszę wybaczyć, ale my widzimy, co się dzieje. Na stanowiska są powoływani kolesie, rodzina i znajomi, a nie fachowcy. To dotyczy nie tylko powiatu, ale także gmin. Potem tacy kolesie nic nie robią, bo się na tym nie znają. Ale pieniądze biorą. Nawet najlepszy budżet nic by tu nie dał.
2015-06-22 10:21 Cytować Zgłoś administratorowi
inny Permalink21 -5 inny
RE: „Chcemy znać faktyczne koszty”
Brak mi słów na temat Państwa malkontenckich komentarzy. Czy ktokolwiek byłby na tym stanowisku (Nowak, kowalski) to zostałby obrzucony błotem. Spajker masz wiedzę widzę w każdej dziedzinie, może ją w końcu wykorzystaj!!!! Ale w zyciu to może uleczysx cale to ZLO. Zainteresujcie się budżetem i powodzenia temu,kto wszystkim dogodzi. Nikt z Was nie chciałby czytać na swój temat takich bzdur. Zastanowcie się!
2015-06-21 22:18 Cytować Zgłoś administratorowi
doktor kilder Permalink20 +7 doktor kilder
„Chcemy znać faktyczne koszty”
Rzeczywistość jest nieubłagana w tym wirtualnym kraju instytucje kroi się pod ludzi. Jest odpowiedni człowiek stwórzmy instytucję i dajmy sobie możliwość legalnego wypływu pieniędzy. To tylko jeden ze sposobów.
2015-06-21 19:40 Cytować Zgłoś administratorowi
dst Permalink19 0 dst
RE: „Chcemy znać faktyczne koszty”
Cytuję myśliciel:
Cytuję dst:
Cytuję ali baba:
Cytuję ela:
a skąd sie wziąl ten superfachowiec że mu kiedyś nagle stworzyli etat zastępcy w ZDP ??? a może sie Zarząd określi ile kosztuje zatrudnienie tego pana skoro jeszcze niedawno tego etatu zastępcy nie było ???

Oj myślę że półgminy by drogi połatali za jego wynagrodzenie...

Lepszy fachowiec niż ty i ten dla kogo pracujesz. Nie filozofuj tylko wracaj do Wiązowa.

Na temat fachowości tego jegomościa na zdjęciu szkoda dyskusji. Ni stąd ni zowąd spadł z nikąd, a właściwie z ogromnie "odpowiedzialnej" funkcji gońca w Agencji Rolnej i udaje mądrego w każdej dziedzinie. Jego ojcami chrzestnymi są rabuś i krochmal. Tacy sami fachowcy co to POwiat zostawili w stanie skrajnego rozkładu. Panie Starosto obecny zrób Pan porządek i rozwiąż ten PZD, bo to siedlisko patologii. Będzie miał Pan pieniądze na Łatanie dziur zamiast pensji dla obiboków.


Widać że "dst" nie jest obeznany w temacie przetargu. Sam przetarg to są koszta. Żadna firma nie zrobi tej roboty taniej. Może na początku żeby przetarg wygrać będzie taniej ale później stwierdzą że koszta rosną i trzeba więcej zapłacić. Zresztą żadna firma nie podpisze umowy z powiatem bez klauzuli że jak jej koszta wzrosną to powiat będzie musiał zapłacić więcej. A wiemy jak to jest z kosztami. "Ja dam ci zarobić ale też muszę na tym zarobić." Tak to już jest w naszej Polsce.

To zapewne dotychczasowe praktyki i doświadczenia. Wiem, że będzie i taniej i efektywniej. Firm chcących wykonywać te zadania jest sporo i jest wybór. Jak nie wywiąże się z kontrakt to inny weźmie zadanie z pocałowaniem ręki. Na łapówki jest sposób - ściganie przez prokraturę, CBA. Trzeba tylko mądrych i odpowiedzialnych radnych, nie przydupasów.
2015-06-21 18:30 Cytować Zgłoś administratorowi
ali baba Permalink18 -9 ali baba
RE: „Chcemy znać faktyczne koszty”
Cytuję ...:
A może lepiej będzie jak ten nasz powiat zbankrutuje? Będzie jeden zarządca - nie będzie starosty, wicestarosty i diety radnych?

A z każdą pierdołą będziesz jeździć do Oławy.
2015-06-21 17:01 Cytować Zgłoś administratorowi
Kaktrus Permalink17 -5 Kaktrus
RE: „Chcemy znać faktyczne koszty”
Pan Ząber pokazał się jako zarządca komisaryczny w Wiązowie jako dobry menadżer. Z pewnością poradzi sobie jako dyrektor PZD
2015-06-21 14:01 Cytować Zgłoś administratorowi
karinka Permalink16 -2 karinka
RE: „Chcemy znać faktyczne koszty”
Cytuję ali baba:
Cytuję stonóg:
no właśnie - bardzo byśmy chcieli ile kosztuje rocznie nas wszystkich niepotrzebny nikomu etat dla "swojaka" pana Z jako dyrektora ??? no chyba że jak napisałeś jest to "stanowisko, dodajmy społeczne stanowisko" więc nie zarabia nic ???
I od razu proszę o kalkulację ile za to można załatać dziur w naszym dziurawym powiecie ???
Dobrze byoby też poznać strukturę Zarządu w ukladzie ilu urzędasów przypada na jednego z szuflą w terenie ???

I to nie jest tak że mi sie nie podoba konkretnie ten człowiek - nie podoba mi się ten POpier.....y nepotyzm w naszym POwiecie...

W naszym powiecie od pół roku nie rządzi PO. Pobudka!!! I oczywiście nie ma napotyzmu. Nie ma partyjniactwa. W szpitalu nie rządzi SLD. Sami fachowcy bezpartyjni. Nowym dyrektorem szkoły w ludowie został osoba z najlepszymi kompetencjami i bez powiązań rodzinnych.Nastała epoka fachowców i jest super i hiper. Nie stonóg???

Super i hiper to nie jest bo ktos POzostawil straszny balagan a tak na marginesie to 1 dyrektor z koligacjami a cale PZD to chyba roznica ? A jesli chodzi o scislosc to naszym powiatem nie rzadzi ani PSL ani PIS tylko FORUM pod roznymi szyldami? A SLD jako koalocjant musi wiedziec co sie dzieje wiec to nic dziwnego ze ma tam czesc swoich ludzi. Pozdrowienia dla myslacych inaczej !
2015-06-21 13:27 Cytować Zgłoś administratorowi
Mickey Permalink15 +1 Mickey
RE: „Chcemy znać faktyczne koszty”
Cytuję ali baba:
Oj widzę, że komuś bardzo nie na rękę mianowanie Ziąbra na to stanowisko, dodajmy społeczne stanowisko. Ot mógłby się dowiedzieć ile zarabia dyrektor na pół etatu? I to mogło by się ludowi nie spodobać? A gdyby pojawiły się w przyszłości plany prywatyzacji przychodni? Oczywiście nic takiego nie ma ale w przyszłości.. Albo inne wydatki .... no i pewnie stąd te jadowite komentarze eli dst czy innych przydupasów.

Ile zarabia dyrektor na pół etatu każdy może się dowiedzieć z oświadczenia majątkowego, więc nie musi nikt stosować forteli, a jeśli chodzi o prywatyzację ośrodka to już jest klepnięta. Słabo działa poczta pantoflowa.
2015-06-21 13:08 Cytować Zgłoś administratorowi
... Permalink14 +9 ...
RE: „Chcemy znać faktyczne koszty”
A może lepiej będzie jak ten nasz powiat zbankrutuje? Będzie jeden zarządca - nie będzie starosty, wicestarosty i diety radnych?
2015-06-21 11:38 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.