Zupa rybna i obowiązkowy bramborový salát
Już od dobrych kilku lat panie z gminy Borów doskonalą swoje umiejętności kulinarne w ramach polsko-czeskich spotkań i warsztatów kulinarnych. Dzięki temu polskie pierogi, bigosy i inne przysmaki coraz częściej goszczą na stołach naszych południowych sąsiadów. Jeżeli nie na wszystkich, to na pewno tych w Medlovie i okolicy. Bo właśnie z tą gminą partnersko i przyjacielsko współpracuje gmina Borów.
Jedną z aktywnych uczestniczek polsko-czeskich i czesko-polskich warsztatów kulinarnych jest Małgorzata Oszustowicz. Obok piszemy, jak wygląda polskie Boże Narodzenie, patrząc od strony... suto zastawionego stołu. Panią Małgorzatę poprosiliśmy, żeby powiedziała naszym Czytelnikom, jak Wigilia i Boże Narodzenie obchodzone są w Czechach. Nasza rozmówczyni powie również kilka słów o tradycyjnych czeskich potrawach, jakie spożywają nasi południowi sąsiedzi w czasie świąt. Może któryś z przepisów okaże się na tyle ciekawy, że trafi również na nasze stoły.
- W Wigilię Bożego Narodzenia, która w Czechach jest dniem wolnym od pracy, rodziny spotykają się na wspólnej kolacji. Na stole nie ma postnych potraw tak, jak jest to u nas. Chociaż głównym daniem jest zupa rybna przygotowywana na wywarze rosołowym z głów karpia, ości i wnętrzności. Rosół może być czysty, może być lekko podbity śmietaną. Do tego podaje się kulki rybne lub grzanki.
Kolejną potrawą jest karp smażony w panierce lub kotlet schabowy z tradycyjną sałatką ziemniaczaną (bramborový salát). Może to być również karp na „černo” w śmietanie, ale z przyprawami zupełnie innymi, niż w polskich domach. Mam na myśli piernik, suszone śliwki, rodzynki i migdały.
Odpowiednikiem polskich pierogów z kapustą jest biała bułka drożdżowa (chałka) z prażonymi ziarnami grochu, do której wkłada się pieniążek na szczęście. Ma to gwarantować szczęście przez cały następny rok. Dlatego Czesi bardzo chętnie obdarowują się takimi wypiekami.
Na świątecznym stole pojawia się również zapiekana w piekarniku kasza pęczak (kuba) z grzankami, majerankiem i czosnkiem. Poza tym w święta bardzo ważne są suszone owoce, a szczególnie jabłka, które mają przynieść szczęście i zagwarantować dostatek w domu. Jeżeli chodzi o ciasta, to najbardziej popularne są różnego rodzaju pierniki, ciasteczka migdałowe, amoniakowe, orzechowe i „svatebni kolacky”, czyli świąteczne kołacze - powiedziała pani Małgorzata.
Dziękuję za rozmowę.
Jacek Sobko
Vanoce przy czeskim stole, czyli bożonanrodzeniowe potrawy naszych czeskich przyjaciół
Rybí polévka (zupa rybna)
Składniki: 2,5 l wody, 7 głów karpia z grzbietami, 2-3 marchewki, 1 pietruszka, 1/2 selera i 1/2 pora.
Sposób przygotowania: Przygotować wywar rybno-warzywny, doprawić solą i pieprzem do smaku (można dodać wegetę i magi). Ze zmielonego mięsa ryb uformować pulpeciki, obtoczyć je w mące i ugotować na wodzie. Podawać z zupą rybną.
Štrúdl s jablky a ořechy (strudcla jabłkowa z orzechami)
Składniki: 3 gotowe ciasta francuskie, 2-3 kg jabłek, cynamon, bułka tarta, 1 jajko, cukier waniliowy, orzechy, rodzynki.
Sposób przygotowania: Jabłka obrać i zetrzeć na tarce (grube oczka). Nakładamy na ciasto starte jabłka, posypujemy bułką tartą, trochę rodzynkami i orzechami, a na koniec cukrem waniliowym i cynamonem. Zaklejamy ciasto, a wierzch smarujemy rozstrzepanym jajkiem. Pieczemy ok. 50 min. w piekarniku rozgrzanym do 200oC. Wierzch posypujemy cukrem pudrem.
Cały artykuł w aktualnym wydaniu papierowym "Słowa Regionu".
UWAGA!
Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.