Zyskują dzieci, zyskuje lokalna społeczność
„Stowarzyszenie - Integracja. Szkoła. Rodzina. Środowisko Lokalne” powstało we wrześniu 2008r. i działa na terenie gminy Borów. - Celem naszego stowarzyszenia była i jest pomoc szkołom z naszej gminy. Wspieramy edukacyjne, wychowawcze, sportowe i kulturalne działania szkół w Borowie, Zielenicach i Borku Strzelińskim - powiedział Stanisław Czajka, prezes stowarzyszenia. „Integracja. Szkoła”. Rodzina. Środowisko lokalne liczy obecnie 42 członków, a władze stowarzyszenia tworzą: Stanisław Czajka, (funkcję prezesa pełni od 2013r.), Anna Werba, jest wiceprezesem, Dorota Kawałko-Wrona jest sekretarzem, a dyrektor szkoły w Borku Strzelińskim członkiem zarządu. Komisję rewizyjną tworzą Grażyna Muszyńska, przewodnicząca, i Mariusz Majewski. Władze w takim składzie zostały wybrane na marcowym walnym zgromadzeniu stowarzyszenia.
- Misją stowarzyszenia jest sprzyjanie rozwojowi uczniów szkół naszej gminy. Jak to mamy zapisane w nazwie naszego stowarzyszenia, chcemy integrować uczniów, nauczycieli i pracowników szkół oraz rodziców dla dobra środowiska lokalnego. Dlatego ściśle współpracujemy ze szkołami i rodzinami. Uczestniczymy w procesie wychowawczym poprzez wspieranie wszelkich działań edukacyjnych, sportowych i kulturalnych w naszej gminie. Czynimy to przez organizowanie zajęć pozalekcyjnych dla dzieci i młodzieży - poinformował nas prezes Czajka. Zajęcia prowadzą nauczyciele ze szkół gminnych. Uczniowie mogą wybrać albo zajęcia sportowe, albo artystyczne, albo typowo edukacyjne. Jeżeli chodzi o te ostatnie, to są to koła zainteresowań z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego. Nowością są zajęcia z języka angielskiego dla przedszkolaków. Zajęcia artystyczne obejmują działania plastyczne, wokalno-taneczne i teatralne. - Po lekcjach, w ramach finansowanych przez stowarzyszenie zajęć, przygotowywane są przedstawienia teatralne, dzieci uczą się śpiewać, rysują i malują, żeby następnie na uroczystościach szkolnych i gminnych zaprezentować się przed rodzicami, dziadkami i rówieśnikami - wyjaśnił nam prezes. Sprawdził się pomysł utworzenia koła teatralnego, do którego garną się zarówno uczniowie szkół podstawowych, jak i gimnazjaliści. Zajęcia teatralne prowadzi Monika Rak.
- W ubiegłym roku przedstawienie profilaktyczne, przygotowane w ramach koła teatralnego, przestrzegające przed zgubnymi skutkami picia alkoholu i brania narkotyków obejrzeli mieszkańcy Borowa, Bartoszowej, Zielenic i Ludowa Śląskiego. W przygotowania występów zaangażowali się sołtysi z tych miejscowości, za co im serdecznie dziękuję. Dziękuję również rodzicom, którzy przygotowywali na nasze spotkania wypieki, kawę i herbatę. Dziękuję dobroczyńcom, którzy wspierają nasze stowarzyszenie, Zenonowi Pistorowi, Bogdanowi Jaczyńskiemu, Bogdanowi Żygadło z Ludowa Sląskiego, Justynie Pisulskiej i Mirosławowi Kowalskiemu. Są to wypróbowani przyjaciele stowarzyszenia a właściwie dzieci wspieramy - powiedział Stanisław Czajka.
Borowskie stowarzyszenie prowadzi różnorakie działania na rzecz lokalnej społeczności. O wielu pisaliśmy na łamach „Słowa Regionu”, jak choćby doroczny przegląd kolęd i pastorałek w Borku Strzelińskim czy teatrzyki profilaktyczne.
Środki na działalność statutową stowarzyszenie pozyskuje w ramach konkursów organizowanych przez gminę Borów, a także przez inne stowarzyszenia i instytucje. Członkowie płacą składki, działanie stowarzyszenia wspierają lokalni przedsiębiorcy i darczyńcy w ramach 1% odpisu podatkowego.
UWAGA!
Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.