Mieszkanki Białobrzezia boją się o bezpieczeństwo swoich dzieci

Mieszkańcy Białobrzezia w gminie Kondratowice są załamani. Jedyny przystanek, z którego mogą korzystać, znajduje się na końcu wioski. Brak przejścia dla pieszych w jego okolicy sprawia, że matki boją się o bezpieczeństwo swoich dzieci. Do całej sytuacji jeszcze więcej absurdu dodaje fakt, że w innym miejscu w bardzo bliskiej odległości od siebie znajdują się dwa przejścia dla pieszych.

O wyznaczenie bezpiecznego przejścia dla pieszych od lat zabiega sołtys Marzena Chlipała. Chodnik po stronie przystanku w Białobrzeziu kończy się w sposób, który wydaje się być przygotowany do lokalizacji przejścia dla pieszych.– Analizowaliśmy możliwość wykonania przejścia dla pieszych w miejscu wskazanym przez mieszkańców, jednak z uwagi na położenie i geometrie istniejących zatok autobusowych względem siebie i projektowanego przejścia dla pieszych oraz kwestie bezpieczeństwa, projekt został negatywnie oceniony przez nas i policję – wyjaśnia Joanna Borkowska, główny specjalista ds. komunikacji społecznej Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. – Zadanie polegające na przebudowie zatok autobusowych wraz z budową chodnika i wykonaniem nowego przejścia dla pieszych zgłosiliśmy do Programu Ochrony Zdrowia i Życia Pieszych i Rowerzystów. Nie znamy jeszcze terminów realizacji zadań z tego programu. Aktualnie realizowane są zadania z tzw. Programu Poprawy Bezpieczeństwa Infrastruktury Drogowej i z tego programu realizowane jest obecnie projektowane zadanie na drodze krajowej nr 39 w Białobrzeziu – dodaje.

Mieszkańcy nie zgadzają się z opinią GDDKiA oraz policji. Podkreślają, że ogromny ruch w ich miejscowości i częste przekraczanie prędkości przez kierowców jest powodem wielu wypadków, w tym trzech ze skutkiem śmiertelnym. Mieszkańcy uważają, że dobrze oznaczone przejście dla pieszych może poprawić ich bezpieczeństwo. Dodatkowo apelują o zamontowanie fotoradaru oraz częstsze kontrole drogówki, aby wyłapać piratów drogowych.

Sołtys Marzena Chlipała oraz radny Piotr Syjud zabiegają o budowę przejścia dla pieszych obok przystanku. Mieszkańcy sugerują, że powinno ono zostać wyznaczone w widocznym na zdjęciu miejscu

Wspomniane przez przedstawicielkę GDDKiA zadanie, mające poprawić bezpieczeństwo w Białobrzeziu, dotyczy budowy oświetlenie istniejącego obecnie przejścia dla pieszych (wjazd do wioski od strony Strzelina). – W obrębie przejścia zostaną ułożone płytki dla osób niedowidzących i niewidomych. Dodatkowo zostanie wybudowany chodnik o długości ok. 115 m. Przejście dla pieszych zlokalizowane ok. 100 m dalej zostanie zlikwidowane. Prace w terenie powinny zakończyć się w październiku br. Wartość zadania wynosi ponad 416 tys. zł – informuje Joanna Borkowska z GDKiA.

Cały artykuł zamieściliśmy w 10 (1198) wydaniu papierowym Słowa Regionu. Materiał ten, w całości, przeczytasz  również na portalu egazety.pleprasa.pl, a także e-kiosk

 

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj także