W szeregach 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej szkolenie podstawowe rozpoczęło 48 nowych ochotników z terenu województwa dolnośląskiego. Swoje pierwsze szkolenie odbywają na poligonie w Świętoszowie wspólnie z żołnierzami 10 Świętokrzyskiej Brygady OT.
Rozbudowa potencjału osobowego niezmiennie pozostanie jednym z głównych priorytetów Wojsk Obrony Terytorialnej, aż do zakończenia procesu formowania, czyli do  2026 roku. Obecnie w Wojskach Obrony Terytorialnej pełni służbę ponad 26 tys. żołnierzy. Dziś kolejni ochotnicy szkolą się, aby wraz z pozostałymi Dolnośląskimi Terytorialsami wspólnie wspierać lokalną społeczność, swoją małą Ojczyznę.
Powołanie ochotników do 16 DBOT odbyło się 27 listopada w siedzibie 16 DBOT przy Al. Hallera we Wrocławiu. Pierwszych nowo powołanych żołnierzy instruktorzy przywitali o godzinie 7:00 rano. W pierwszej kolejności zostali przebadani na obecność COVID-19, zostały od nich pobrane wymazy. Dzień wcielenia upłynął nie tylko pod znakiem formalności, ale również ochotnicy sprawdzili swoją sprawność na  teście z W-F oraz zostali umundurowani.

Piątkowi ochotnicy do tej pory nie mieli do czynienia ze służbą wojskową dlatego też są na 16-dniowym szkoleniu podstawowym. Od 5 grudnia do szkolenia dołączą również żołnierze rezerwy , którzy mają za sobą jedną z form służby wojskowej. Dla nich przygotowane jest szkolenie wyrównawcze. Obydwie formy są realizowane na terenie poligonu w Świętoszowie z zachowaniem niezbędnych wymagań sanitaro – epidemiologicznych.
Wśród tych, którzy dołączyli do dolnośląskich terytorialsów są m.in. projektanci wnętrz, informatycy, trenerzy personalni, programiści komputerowi, mechanicy samochodowi, prawnicy - cały przekrój społeczeństwa- ochotnicy, którzy chcą wspólnie służyć Ojczyźnie- informuje kpt. Renata Mycio Oficer Prasowy Dolnośląskich Terytorialsów.

W ramach współpracy do szkolących dołączyli żołnierze z 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy wspólnie z żołnierzami 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej przez 16 dni będą szkolić się z działań taktycznych prowadzonych w lesie, zasad posługiwania się bronią, strzelania, przyswajania zasad udzielania pierwszej pomocy, dostarczania amunicji na polu walki, ewakuacji rannego z pola walki.
Kolejnym etapem będzie podsumowanie kursu, tzw. „pętla taktyczna”, czyli egzamin z nabytych umiejętności. To też egzamin dla instruktorów, którzy zostaną ocenieni za skuteczność nauczania  i umiejętność przekazywania wiedzy. Następnie dniu 12 grudnia na Placu Apelowym 10 Brygady Kawalerii Pancernej w Świętoszowie Terytorialsi złożą uroczystą przysięgę wojskowej.

* * *

Misją 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. ppłk. Ludwika Marszałka ps. „ZBROJA” jest obrona i wspieranie społeczności województwa dolnośląskiego. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą.

Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.