W sobotę, 12 grudnia, ponad 50 żołnierzy 10 Świętokrzyskiej i 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej z satysfakcją i dumą wypowiedzieli słowa roty przysięgi: „Ja żołnierz Wojska Polskiego, Przysięgam !!!”. Uroczystość z powodu zagrożenia epidemiologicznego została przeprowadzona w warunkach wzmożonego bezpieczeństwa sanitarnego, z ograniczoną liczbą gości na terenie jednostki wojskowej 10 Brygady Kawalerii Pancernej.
10 BKPanc wystawiła również poczet ze sztandarem oraz kompanię reprezentacyjną.
Podczas, gdy większość z nas pierwsze dni grudnia spędziło na zakupach mikołajkowych i przygotowaniu do świąt - nasi żołnierze, poświęcili na służbę Ojczyźnie. Uczestniczyli w intensywnym szkoleniu na obiektach poligonowych w Świętoszowie. Poznawali podstawy działań taktycznych prowadzonych w lesie i zasady bezpieczeństwa związane z użyciem broni. Uczyli się również udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz radzenia sobie w sytuacjach zagrażających życiu.
Z ponad 50 osób uczestniczących w szkoleniu – 8 to kobiety. Wszyscy reprezentują różne zawody. Jest wychowawczyni przedszkolna, inspektor budowlany, specjalistka ds. marketingu, architekt wnętrz, fizjoterapeuta, doradca finansowy, magazynier, tapicer, prokurent, czy pedagog. Średnia wieku    żołnierzy uczestniczących w zimowym szkoleniu to 30 lat.
Wszyscy w piątek 11.12.2020. zakończyli poligonowe szkolenie przygotowawcze i po przysiędze, która odbyła się dzień później, rozpoczęli 3 letnią naukę. Od teraz będą uzupełniać swoją wiedzę wojskową w systemie rotacyjnym i e-learningowym. Zajęcia stacjonarne odbywać się będą w weekendy, raz w miesiącu. Oczywiście walka z koronawirusem może wymusić zmiany w zaplanowanych działaniach.   
•    
16 Dolnośląska Brygada Obrony Terytorialnej przeznaczona jest do prowadzenia działań w Stałym Rejonie Odpowiedzialności - we współdziałaniu z pozamilitarnymi ogniwami systemu obronności państwa – realizując zadania zabezpieczenia swobody manewru wojsk operacyjnych oraz sił sojuszniczych. Przeznaczona jest również do udziału w akcjach ewakuacji ludności cywilnej, zwalczaniu skutków katastrof, klęsk żywiołowych a także ataków terrorystycznych.
W tegorocznym zagrożeniu wywołanym pandemią koronawirusa Dolnośląscy Terytorialsi stanęli na pierwszej linii waliki z COVID 19. Każdego dnia realizując operacje: ODPORNA WIOSNA oraz TRWAŁA ODPORNOŚĆ nie ustają w walce z wirusem, wspierając społeczeństwo województwa Dolnośląskiego.
Na co dzień żołnierze wspierają służbę zdrowia, policję, stacje sanitarno - epidemiologiczne i inne instytucje, gdzie pomoc wojska podczas pandemii jest niezbędna. Ponadto uczestniczą w działaniach związanych ze wsparciem seniorów, osób samotnych i kombatantów.

Komentarze   

cześ Permalink1 0 cześ
A idź pan...
Co oni chcą cały naród do wojska wciągnąć?
2020-12-14 10:38 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.