Strzelanie, rzut granatem, ewakuacja rannego z pola walki, marsz na azymut to niektóre z elementów „pętli taktycznej”. Żołnierze 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej w czwartek zostali poddani egzaminowi praktycznemu kończącemu szkolenie podstawowe które odbyło się na poligonie w Żaganiu.
Szkolenie podstawowe, tak zwana „szesnastka” rozpoczyna służbę w WOT. Blisko 40 ochotników 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej od 16 stycznia przez szesnaście dni przebywa na poligonie i tam przechodzi swoje pierwsze wojskowe szkolenie. W trakcie „szesnastki” nowo powołani żołnierze uczą się bezpiecznego posługiwania, strzelania oraz obsługi karabinka MSBS Grot, pierwszej pomocy, zielonej taktyki, topografii, musztry oraz współdziałania w jednym „organizmie”, jakim jest sekcja lekkiej piechoty. Szkolenie jest realizowane przez doświadczonych instruktorów 16 DBOT. Ich zdobyte umiejętności są weryfikowane końcowym sprawdzianem, jakim jest „pętla taktyczna”.
Egzamin jest w formie marszu w terenie, gdzie żołnierze w pełnym oporządzaniu, przemieszczając się z punku na punkt, na których czekają przygotowane dla nich zadania. Właściwą drogę odnajdują na mapie, poruszają się marszem ubezpieczonym, skrycie, bo nie wiedzą gdzie i kiedy mogą najść na zasadzkę. Zadania, którym muszą sprostać to między innym: rzut granatem, rozkładanie i składanie karabinka MSBS Grot na czas, ładowanie amunicji, przetransportowanie rannego na polu walki, dostarczenie skrzynki amunicji czołgając się, orientacja w terenie przy pomocy mapy, busoli, wykorzystanie szyków patrolowych oraz znaków dowodzenia do skrytego przemieszczenia się, prawidłowe założenie maski przeciw gazowej na czas. Ważnym elementem pętli jest umiejętność zerwania kontaktu ogniowego w trakcie zasadzki. Finałem egzaminu jest strzelanie z karabinku MSBS Grot do celów ukazujących się. Pętla trwa przez cały dzień i jest realizowana na terenie poligonu Karliki w Żaganiu.
Finałem szkolenia podstawowego jest przysięga żołnierzy 16 DBOT , która odbędzie się 31 stycznia 2021r. o godz. 10:00 w Świętoszowie na terenie jednostki wojskowej 10 Brygady Kawalerii Pancernej. Podczas uroczystości ok. 40 Terytorialsów wypowie słowa roty przysięgi „ Ja żołnierz Wojska Polskiego, Przysięgam !!!” Uroczystość z powodu zagrożenia COVID-19 odbędzie się z zachowaniem reżimu sanitarnego i niezbędnych warunków epidemicznych.
Misją 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. ppłk. Ludwika Marszałka ps. „Zbroja” jest obrona i wspieranie społeczności województwa dolnośląskiego. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych.
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.