Tegoroczna akcja sadzenia cebulek żonkili odbyła się także w Prusach. Przedstawiciele strzelińskiego Stowarzyszenia Nadzieja przypomnieli uczniom o wspieraniu chorych i wymagających pomocy medycznej.
Tym razem na sadzenie wybrano jednak nowe, szczególne miejsce przy kościele parafialnym pw. św. Wawrzyńca w Prusach. Lokalizację miejsca, na terenie przy kościele, zaproponował proboszcz parafii ks. Krzysztof Romaniuk, po tym jak zadzwoniła do niego uczestniczka akcji Katarzyna Olędzka. W przedsięwzięcie zaangażowanych było wiele osób.
W czwartek, 20 października, uczniowie Zespołu Szkół Publicznych w Prusach posadzili żonkile w ramach akcji Pola Nadziei. W wydarzeniu uczestniczyli członkowie zarządu Stowarzyszenia Hospicjum Domowego Nadzieja w Strzelinie Małgorzata Andryszczak i Leonard Lis.
Na początku przypomnieli uczniom, wśród których było dużo czwartoklasistów, ideę Stowarzyszenia, czyli wspieranie osób chorych, samotnych i wymagających pomocy medycznej w warunkach domowych. Podziękowali także dzieciom i młodzieży za ich duży wkład w pozyskiwanie środków na ten cel. Z kolei sekretarz gminy Tomasz Gracz podkreślił, że dobro ofiarowane drugiemu człowiekowi prędzej czy później do nas powróci. Na uwagę zasługuje fakt, że w tym roku sadzenie „kwiatów nadziei” odbyło się w innym miejscu. Dotychczas sadzenie miało miejsce pod Urzędem Gminy Kondratowice. Tym razem cebulki posadzono przy kościele parafialnym pod wezwaniem św. Wawrzyńca w Prusach. W tym celu został przygotowany oryginalny klomb w kształcie ryby o długości ponad 30 metrów. Całe przedsięwzięcie udało się zrealizować dzięki zaangażowaniu i życzliwości wielu osób. Inicjatorzy podkreślają, że jak zawsze mogli liczyć na pomoc wójta gminy Kondratowice Wojciecha Bochnaka, sekretarza Tomasza Gracza i grupy pracowników interwencyjnych, ale przede wszystkim wskazują na ogromny wkład w realizację pomysłu mieszkańców Prus.
Dużą życzliwość i pomoc pomysłodawcom okazał także ksiądz parafii w Prusach Krzysztof Romaniuk, który nadzorował prace, dbał o estetykę wykonania klombu, a także dowoził zorganizowane przez siebie sadzonki krzewów (posadzono 115). Część materiałów skalnych, wykorzystanych przy budowie klombu, dowieźli mieszkańcy Górki Sobockiej.
- Pragnę podziękować wszystkim, którzy się do tej inicjatywy włączyli - mówił ks. Krzysztof Romaniuk, gospodarz parafii w Prusach. - Kilka tygodni temu byłem na jubileuszu 5 - lecia działalności Stowarzyszenia Hospicjum Domowego Nadzieja. Uroczystość bardzo mi się podobała, ale brakowało mi podczas niej informacji o podopiecznych Stowarzyszenia. Mówiono dużo o rzeczach technicznych, wózkach, koncentratach, łóżkach, a nie powiedziano, ilu jest podopiecznych, w jakim są stanie, jakiej potrzebują opieki. Nie powiedziano, czy opieka ma mieć charakter tylko instrumentalny, czy też jest potrzeba wsparcia opieki duchowej i psychologicznej. W mojej ocenie warto by zwrócić uwagę również na pomoc duchową, której na pewno podopieczni potrzebują. Myślę, że można byłoby powołać jakiegoś kapelana, który w sytuacjach szczególnych służyłby podopiecznym Stowarzyszenia. Fajnie, że są prowadzone takie akcje jak Pola Nadziei, ale nie można zapominać o sferze duchowej - powiedział ks. Romaniuk.
W przyszłości w miejscu tym pojawi się tabliczka z symbolem Stowarzyszenia, czyli żonkilem. Wiosną natomiast posadzone w tym miejscu kwiaty zostaną ścięte, a następnie ofiarowane mieszkańcom gminy w zamian za datek na rzecz akcji. Wszyscy liczą, że zbiór będzie obfity. Jak informuje ks. Romaniuk, w kolejnych latach na klombie pojawi się więcej kwiatów, gdyż w tym roku nie udało się go obsadzić w całości, gdyż był zbyt duży na jednorazową akcję.


Komentarze   

czytelnik Permalink3 +4 czytelnik
ryba
Zapyaj ichtiologa albo sie doucz na własną rękę.
2016-11-27 13:10 Cytować Zgłoś administratorowi
czytelnik Permalink2 +5 czytelnik
ryba
Cytuję zxcv:
TA ryba to szczupak czy pirania? A może węgorz?


Zapytaj ichtiologa albo się doucz na własną ręke.
2016-11-27 13:09 Cytować Zgłoś administratorowi
zxcv Permalink1 -6 zxcv
RE: Zakwitną na klombie w kształcie ryby
TA ryba to szczupak czy pirania? A może węgorz?
2016-11-17 21:39 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.