Mieszkańcy sołectwa Borów zwycieżyli w konkursie na najpięknieszy wieniec dożynkowy

Dożynki, inaczej Święto Plonów, to wyjątkowa uroczystość. Rolnicy oraz lokalna społeczność dziękują za płody ziemi, które zapewniają pożywienie. Nie inaczej było w Borku Strzelińskim, gdzie zorganizowano tegoroczne dożynki gminy Borów

W niedzielę, 25 sierpnia, odbyły się Dożynki Gminy Borów. Wydarzenie rozpoczęło się Mszą św. w kościele parafialnym w Borku Strzelińskim, po której zakończeniu korowód dożynkowy prowadzony przez orkiestrę Batiary przeszedł na boisko w Borku Strzelińskim. Oficjalne uroczystości rozpoczął podniosły moment – odśpiewanie „Roty” przez zespół Cantanti.

Sabina Zawer, prowadząca wydarzenie, zaprosiła następnie na scenę starostów dożynek, kórymi byli Grażyna Brydowska oraz Adam Garduła. Pani Grażyna jest mieszkanką Boreczka i wraz z mężem, Zbigniewem, prowadzi rodzinne gospodarstwo rolne o powierzchni około 280 hektarów, które specjalizuje się w produkcji roślinnej. Jak każda gospodyni uwielbia gotować i robić przetwory. Pani Grażyna należy także do chóru parafialnego Gaudete w Borowie. Pan Adam mieszka w Brzozie. Z żoną, Joanną, prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 143 hektarów. Jego syn, Łukasz, także zajmuje się rolnictwem. W gospodarstwie pana Adama prowadzona jest produkcja roślinna – uprawia głównie pszenicę, kukurydzę, rzepak i jęczmień browarny.

Na ręce gospodarza gminy Borów – wójta Waldemara Grochowskiego starostowie dożynek przekazali chleb, będący symbolem tegorocznych plonów. Szef gminy oraz starostowie dożynek podzielili się tym chlebem ze wszystkimi uczestnikami wydarzenia – mieszkańcami i zaproszonymi gośćmi. Następnie wójt Waldemar Grochowski wygłosił okolicznościowe przemówienie.

Na scenie wystąpiły lokalne zespoły – Ślężanki, zespół Cantanti oraz Batiary. Przewidziano także program rozrywkowy dla dzieci oraz zorganizowano sportowy turniej sołectw. Mieszkańcy konkurowali w biegu w worku, drużynowym biegu na nartach i przeciąganiu liny. Pierwsze miejsce zajęli przedstawiciele Ludowa Śląskiego, drugie – Borowa, trzecie – Zielenic, a wyróżnienie powędrowało do mieszkańców Borka Strzelińskiego.

Cały artykuł zamieściliśmy w 33 (1221) wydaniu papierowym Słowa Regionu.

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj także