ZNAJDŹ NA STRONIE

O polskim podziemiu niepodległościowym po II wojnie światowej długo nie mówiono nic. Dopiero ustawa sejmowa sprzed kilku lat przywróciła o tym pamięć. Żeby już nigdy nie zapomnieć co roku obchodzimy Dzień Żołnierzy Wyklętych.
Już po raz czwarty odbyły się gminne Borów obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych. Tym razem kameralnie w siedzibie Gminnego Centrum Kulturalno-Edukacyjnego spotkali się mieszkańcy gminy, żeby oddać hołd katowanym i mordowanym przeciwnikom sowietyzacji powojennej Polski. Wielu znamy już z imienia i nazwiska, wielu pozostaje jeszcze anonimowych, ale wszyscy zasługują na pamięć.
Ostatni z wyklętych, czyli Józef Franczak pseudonim Lalek, zginął 21 października 1963 roku. W multimedialnym widowisku przygotowanym przez Pawła Ożgę, nauczyciela muzyki w borowskich szkołach i dyrygenta chóru „Veni Lumen”, padły jeszcze inne nazwiska. Chór wykonał trzy pieśni do wierszy Żołnierzy Wyklętych, do których muzykę skomponował Paweł Ożga. Przypomniano m. in. Danutę Siedzikównę, ps. Inka, Józefa Kurasia ps. Ogień i Zygmunta Szędzielorza, ps. Łupaszka. Prezentowanym za ekranie informacjom o Żołnierzach Wyklętych towarzyszyły zainscenizowane scenki teatralne z udziałem mieszkańców gminy. Przewodnikami po uroczystości byli Katarzyna Majchrzycka i Jerzy Nowicki. Uczennica Wiktoria Majchrzycka recytowała wiersz, a Agatka Majchrzycka wcieliła się w rolę Inki. Brawa i słowa podziękowania należą się jednak wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego widowiska.
Ostatnim akordem borowskich obchodów Dnia Żołnierzy Wyklętych było zapalenie znicza i złożenie kwiatów pod plakatem poświęconym Żołnierzom Wyklętym-Niezłomnym.
W trakcie uroczystości nagrodzono również uczestników konkursu na plakat „Żołnierze Wyklęci, ku ich pamięci”. Organizatorem konkursu była gminna biblioteka i Stowarzyszenie „Integracja – Szkoła – Rodzina – Środowisko Lokalne”.
Jurorzy przyznali następujące nagrody: I miejsce zdobyły Julia Markowska, Wiktoria Wicher, Hanna Paluch za plakat, który był ich wspólnym dziełem. Dwa drugie miejsca przypadły dwóm zespołom Roksanie Szczęśniak, Karina Krzyżowska Sebastianowi Chudemu, Błażejowi Kopickiemu oraz Remikowi Oszustowiczowi, Kacprowi Kosakowskiemu, Wiktorii Dziki, Oliwii Gac. Nagrody wręczali laureatom Elżbieta Sucharska, dyrektor biblioteki, Waldemar Grochowski, wójt Borowa i Stanisław Czajka, prezes stowarzyszenia współorganizującego konkurs.



UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj także