ZNAJDŹ NA STRONIE

Ksiądz Przemysław Paruch, wikariusz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Strzelinie, przypomniał, w jaki sposób należy przygotować się do Wielkanocy
Czterdziestodniowy post, który rozpoczyna się Środą Popielcową, to czas nawrócenia i pokuty. Kościół daje swoim wiernym wskazówki, jak przeżyć ten wyjątkowy okres i dobrze przygotować się do Świąt Wielkanocnych.
W Środę Popielcową, która w tym roku wypada 17 lutego, obowiązuje post ścisły. Wierni w wieku od 18 do 60 lat mogą zjeść wyłącznie trzy posiłki, w tym dwa lekkie i tylko jeden do syta. Ponadto wszyscy katolicy od 14. roku życia powinni powstrzymać się od pokarmów mięsnych. Tego dnia w czasie Mszy Świętej kapłan posypuje głowy wiernych popiołem. Tradycja ta sięga VIII wieku, a popiół pochodzi ze spalonych palm, poświęconych w poprzednim roku podczas Niedzieli Palmowej i jest symbolem tego, że wszystko, co materialne i doczesne przemija. Popielec rozpoczyna Wielki Post, który przygotowuje wiernych do dobrego i owocnego przeżycia Świąt Wielkanocnych. – Jest to czas pokuty i nawrócenia – wyjaśnia ksiądz Przemysław Paruch, wikariusz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Strzelinie. – Trzy fundamenty tego okresu, modlitwa, post i jałmużna, mają w tym czasie szczególne znaczenie. Z jednej strony te praktyki pobożnościowe mają nas przygotować do Wielkanocy, a z drugiej bardziej przybliżyć do Pana Boga – dodaje. Wielki Post to także czas postanowień. Świadomie decydujemy się na obciążające wyrzeczenia. – Nasz podstawowy błąd polega na tym, że poddajemy się przy pierwszym upadku i przekreślamy to dobro, które udało nam się osiągnąć, a chodzi przecież o to, żeby raz jeszcze spróbować. To jest klucz do sukcesu. Nawet nasze upadki nas umacniają. Pan Jezus trzy razy upadał pod ciężarem krzyża, jednak podnosił się i szedł dalej, ponieważ chciał nas zbawić. Kluczem do sukcesu jest więc nasza cierpliwość i wytrwałość – tłumaczy nasz rozmówca.
W Środę Popielcową podczas Mszy Świętej kapłan posypuje głowy wiernych popiołem. Tradycja ta sięga VIII wieku
Post i hamburger
Post, modlitwa i jałmużna to uczynki pokutne, które dla katolików stanowią drogę do nawrócenia. Są one ze sobą nierozerwalnie związane, a ich celem powinno być zbliżenie się do Pana Boga i do drugiego człowieka. – Już w Starym Testamencie Izraelici składali ofiary z tego, co mieli; z tego co było dorodne, dobre i piękne, aby uświadomić sobie, że wszystko, co mają zawdzięczają Panu Bogu. My żyjemy w czasach dobrobytu i dość łatwo nam o tym zapomnieć. Zapominamy także o tym, że wokół nas są osoby, którym bardzo dużo brakuje i często nie mają środków do życia – podkreśla ksiądz Przemysław. Istotą postu jest wprowadzanie takich wyrzeczeń, którym towarzyszy nawrócenie wewnętrzne i przemiana duchowa. W okresie Wielkiego Postu nie brakuje także dobrych okazji do rozwijania modlitewnej relacji z Bogiem. W kościele odbywają się pasyjne nabożeństwa: Droga Krzyżowa w piątki i Gorzkie Żale w niedziele. I wreszcie ostatni uczynek pokutny, czyli jałmużna, która niejako wypływa z postu i modlitwy. – Tłumaczę to bardzo obrazowo moim uczniom. Mówię, że mogę pójść do jakiejś restauracji i kupić sobie hamburgera. Post i jałmużna polega na tym, że rezygnuję z tego hamburgera, ale pieniądze, które bym na niego wydał, przeznaczam na konkretny cel charytatywny – wyjaśnia ksiądz Przemysław. Wielki Post potrwa do Wielkiego Czwartku i jest szansą na owocne, duchowe przygotowanie się do Wielkanocy, najważniejszego święta w Kościele katolickim.

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj także