Będą środki na wymianę pieców węglowych
Rusza nowy program ograniczania niskiej emisji i walki ze smogiem na Dolnym Śląsku. Terminem „niska emisja” określa się zanieczyszczenia powietrza, których źródłem są pojazdy mechaniczne (tzw. emisja komunikacyjna), a także pyły i szkodliwe gazy powstające przy spalaniu węgla w domowych piecach. Tam, gdzie spalanie odbywa się nieefektywnie i z użyciem surowca niskiej jakości. Jednocześnie zanieczyszczenia te decydują o wysokim poziomie smogu w naszych miastach, nie wyłączając Strzelina. Mówiono o tym w lutym na strzelińskiej konferencji zorganizowanej przez Annę Horodyską, radną Sejmiku Dolnośląskiego oraz gminę Strzelin, z udziałem Ewy Mańkowskiej, dolnośląskiej wicemarszałek, i Marka Skorupy, prezesa Zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu.
W części merytorycznej majowego spotkania w urzędzie miasta wystąpili doradcy energetyczni Funduszu Anita Luda i Piotr Ner. Zapoznali ono zebranych z możliwościami, jakie daje nowy program ograniczania smogu na Dolnym Śląsku. Do dyspozycji gmin jest 50 milionów złotych na zamianę kotłów węglowych na kotły gazowe, na lekki olej opałowy, piece elektryczne oraz spełniające wysokie normy ekologiczne kotły na biomasę i kotły węglowe (co najmniej V klasy), podłączenie budynków do lokalnej sieci ciepłowniczej oraz instalację kolektorów słonecznych, pomp ciepła, paneli fotowoltaicznych oraz przydomowych elektrowni wiatrowych. Beneficjentami programu będą mieszkańcy lub wspólnoty mieszkaniowe, ale wnioski do Funduszu składać będą gminy. To one będą ogłaszały nabory dla zainteresowanych wymianą pieców węglowych.
Więcej szczegółów o programie ograniczania niskiej emisji można znaleźć na stronie internetowej WFOŚiGW we Wrocławiu.
UWAGA!
Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.