Otwarcie próby w Chorągwi Dolnośląskiej. Podharcmistrz Beata Put (z prawej) z opiekunką swojej próby, harcmistrz Andreą Wilk
Niedawno odbyło się wirtualne posiedzenie Chorągwianej Komisji Stopni Instruktorskich, podczas którego Beata Put, instruktorka Hufca Łagiewniki, uzyskała tytuł podharcmistrza. Próba na ten stopień trwała dwa lata. Z podharcmistrz Beatą Put porozmawialiśmy o podjętych działaniach, planach na przyszłość oraz o tym, co robią harcerze w czasie pandemii.
W harcerstwie wyróżnia się trzy stopnie instruktorskie: przewodnik – podharcmistrz – harcmistrz. Zieloną podkładką pod krzyżem harcerskim oraz zieloną lilijką noszoną na lewym rękawie munduru harcerskiego oznacza się stopień podharcmistrza. – Dla harcerza stopień jest wyzwaniem, które pozwala mu się zmierzyć z samym sobą – wyjaśnia phm Beata Put. – Czas zdobywania stopnia nazywamy próbą, bo daje możliwość sprawdzenia siebie, wykazania się w konkretnym działaniu postawą, wiedzą i umiejętnościami. Moja próba na stopień podharcmistrza trwała dwa lata. Przez te dwa lata bardzo dużo się wydarzyło. Byłam odpowiedzialna za obóz harcerski, za przygotowania do wydarzeń z okazji 100-lecia harcerstwa w Polsce, jakim było odsłonięcie Pomnika Harcerskiego w Parku Jordanowskim w Strzelinie, odbyłam kurs podharcmistrzowski, wzięłam udział w warsztatach „Szczepy mówią”, organizowałam rajdy, biwaki oraz zbiórki harcerskie.
Beata Put podkreśla, że bardzo ważną rolę w czasie próby na stopień podharcmistrza odgrywa opiekun. – Moim opiekunem była instruktorka Hufca Łagiewniki, hm Andrea Wilk. To ona wspierała i motywowała podczas mojej harcerskiej drogi na stopień podharcmistrza. Opiekun to taki dobry „Anioł Stróż”, który wysłucha, zmotywuje, pomoże, a w razie potrzeby nakieruje na właściwą drogę. Harcerstwo to także praca z młodzieżą, która daje wiele satysfakcji. Aktywnie spędzamy czas, dużo rozmawiamy, bawimy się, ale i uczymy. Harcerstwo to przygoda i przyjaźnie na całe życie – dodaje phm Beata Put.
Gala 10-lecia kursów „Cztery Żywioły” ZHP, która odbyła się 15 lutego br.  w Łagiewnikach. Na zdjęciu phm Beata Put z przyszłymi instruktorami Związku Drużyn Ziemi Strzelińskiej: Jankiem, Szymonem, Jakubem, Julią i Marią
Zamknięcie próby odbyło się podczas wirtualnego posiedzenia Chorągwianej Komisji Stopni Instruktorskich. Podharcmistrz Beata Put zdradziła, że niecodzienna forma posiedzenia była przyczyną dodatkowego stresu. – Trochę się stresowałam nową sytuacją i rozmową on-line. Miałam obawy, że sprzęt nie zadziała... Jednego byłam jednak pewna, że zadania i zamierzenia, które sobie postawiłam na początku próby udało mi się zrealizować – powiedziała.
Awans na podharcmistrza daje wiele nowych możliwości. Pozwala na pełnienie funkcji kierownika formy wypoczynku organizowanej przez Związek Harcerstwa Polskiego, daje możliwość samodzielnego prowadzenia letniego obozu harcerskiego, pozwala ubiegać się o otrzymanie odznaki kadry kształcącej, pozwala być opiekunem próby na stopień instruktorski (przewodnik), członkiem Komisji Stopni Instruktorskich oraz komendantem hufca. – Jestem pierwszym czynnym podharcmistrzem w odradzającym się harcerstwie na Ziemi Strzelińskiej. Jestem świadoma tego, że idąc po drabinie instruktorskiego awansu, stopnie są potrzebne do utworzenia w przyszłości Hufca w Strzelinie – podkreśla phm Beata Put. Podharcmistrz Beata Put
Sytuacja związana z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 skutecznie uniemożliwia harcerzom działanie w tradycyjnym trybie, jednak z pomocą najnowszych technologii są oni w stałym kontakcie. – W związku z obecną sytuacją wszelkie działania harcerskie zostały zawieszone aż do odwołania, ale nie poddajemy się. Piszemy do siebie przez komunikatory, mamy pozakładane w swoich drużynach konwersacje grupowe. Harcerze ze swoimi drużynowymi indywidualnie pracują nad rozpisywaniem sprawności i stopni harcerskich. Wiele zadań możemy wykonać, będąc w domu – tłumaczy phm Beata Put i z harcerskim pozdrowieniem zachęca wszystkich do przestrzegania zasad kwarantanny. – Świat walczy z pandemią. Trudno przewidzieć, co przyniesie jutro. To jest wyjątkowo niespokojny czas, wymagający od każdego z nas rozsądku, dyscypliny i empatii. Bądźmy odpowiedzialni i zostańmy w domu.

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
Jerzy
stan harcerstwa
Harcerstwo w Strzelinie jest w stanie agonalnym.
0

Przeczytaj również