ZNAJDŹ NA STRONIE

Wójt Waldemar Grochowski na stacji w Boreczku, która od końca grudnia jest własnością gminy BorówAkt notarialny został podpisany w przeddzień wigilii Bożego Narodzenia. I niech to będzie pointa kilkuletnich negocjacji.

Od pewnego czasu słyszymy, że samorządy przymierzają się do przejmowania od PKP stacji kolejowych. Mówi się o tym w Strzelinie, mówiło w Borowie. W tym drugim przypadku chodziło o stację w Boreczku i o tym pomyśle możemy mówić w czasie przeszłym. – 23 grudnia 2014 roku podpisaliśmy umowę notarialną i przejęliśmy nieodpłatnie zarówno nieruchomość, na której posadowiona jest stacja, jak i samą stację, oraz drogę prowadzącą do niej – powiedział nam Waldemar Grochowski, wójt Borowa.

– Negocjacje w sprawie przejęcia stacji trwały dwa lata. W tym czasie rozmawialiśmy z właścicielem nieruchomości, czyli PKP Nieruchomości. W negocjacjach ze strony PKP, uczestniczyli zarówno specjaliści od nieruchomości, jak i przedstawiciele przewoźnika odpowiedzialni za kontakty z samorządami. Przejęta nieruchomość, to pięć lokali mieszkalnych, dawna poczekalnia, pomieszczenia kasy biletowej oraz pomieszczenia zajmowane przez PKP Polskie Linie Kolejowe. Przejęta działka liczy 1,1 ha – poinformowała nas Krystyna Stachowska, inspektor ds. obrotu nieruchomościami w borowskim urzędzie. Stacja, wraz z działką i drogą, została przejęta nieodpłatnie, ale gmina musiała ponieść koszt aktu notarialnego oraz poniesione przez PKP koszty przygotowania nieruchomości do sprzedaży. – Przejęcie stacji przyniesie nam wymierne korzyści finansowe. Około 10 tys. zł (rocznie – red.) zaoszczędzi Gminny Zakład Gospodarki Komunalnej, który nie będzie wnosił do PKP opłaty w tej wysokości. Wcześniej płaciliśmy za wbudowane w tę drogę urządzenia kanalizacyjne, rurociąg i studzienki, a PKP PLK będą płacić 1,2 tys. zł miesięcznie za korzystanie z pomieszczeń niezbędnych do utrzymania ruchu na trasie – poinformował nas wójt. Podpisany akt notarialny gwarantuje mieszkającym na stacji pozostanie w swoich mieszkaniach. Będą to lokale komunalne. Co do pozostałych pomieszczeń, to znamy ich przeznaczenie. Pomieszczenia kasowe pozostaną zachowane, na wypadek, gdyby PKP chciało uruchomić tam kasę. W jednym z korytarzy, tym prowadzącym z peronu do kas, powstanie poczekalnia dla podróżnych a pomieszczenie dawnej poczekalni (ok. 70 m2) zostanie zagospodarowane na świetlicę wiejską. – Zdaję sobie sprawę, że wykonanie tych wszystkich prac będzie kosztowało. Trzeba będzie rozłożyć te inwestycję na kilka lat. W tym roku chcemy wygospodarować pieniądze na wykonanie przyłącza kanalizacyjnego oraz przebudowę drogi dojazdowej do stacji. Z przyłącza kanalizacyjnego skorzystają lokatorzy, skorzystają pasażerowie oczekujący na pociąg, a w przyszłości, kiedy powstanie świetlica, mieszkańcy Boreczka. Chcemy przebudować drogę, przełożyć kostkę, przy zjeździe z drogi Borów – Borek Strzeliński. Wybiegając w przyszłość, bierzemy pod uwagę budowę parkingu w ramach projektu „parkuj i jedź”. W tym celu zamierzamy przejąć działkę od Agencji Nieruchomości Rolnych – powiedział o planowanych inwestycjach wójt. Stacja w Boreczku ma szansę w ciągu kilku najbliższych lat stać się alternatywą lub co najmniej poszerzeniem oferty przewoźników autobusowych. Spora część mieszkańców gmin Borów i Kondratowice w drodze do i z Wrocławia może korzystać z połączenia kolejowego. Autobusem na stację, pociągiem do Wrocławia, a z powrotem pociągiem do Boreczka i stamtąd autobusem do domu. Bez przejęcia stacji, bez inwestycji planowanych na najbliższy rok, dwa lata, nie można by nawet myśleć o takim rozwiązaniu.{jcomments off}

 

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj także