ZNAJDŹ NA STRONIE

Jak zwykle obradom przysłuchiwali się sołtysiZmiany w budżecie gminy zdominowały ostatnią sesję borowskiej rady. Poza tym radni rozpatrywali skargę na wójta i zajęli stanowisko w sprawie kolei. Niedawno odbyło się kolejne, już siódme, posiedzenie Rady Gminy Borów. Porządek obrad zawierał 11 punktów, a w bloku głosowań radni przyjęli pięć uchwał, zajęli stanowisko w sprawie modernizacji linii kolejowej Wrocław – Kamieniec Ząbkowicki i rozpatrzyli skargę Romana Niżałowskiego na działalność wójta Gminy Borów. W części poświęconej wolnym wnioskom i oświadczeniom Krzysztof Chaberski, wiceprzewodniczący rady i prezes spółki wodnej, poinformował zebranych o działaniach spółki.
Po spełnieniu wymogów formalnych, czyli otwarciu sesji, stwierdzeniu quorum i przyjęciu protokołu z poprzedniej sesji, sprawozdanie z działalności między sesjami złożył wójt Waldemar Grochowski. – W czasie pomiędzy sesjami rady gminy zajmowałem się przygotowaniem projektów uchwał przedstawionych Wysokiej Radzie, bieżącym funkcjonowaniem urzędu, a także spotykałem się ze starostą i pracownikami urzędu marszałkowskiego. Kibicowałem również Kołu Gospodyń Wiejskich w Borowie na międzygminnym konkursie. Nasze panie spisały się wspaniale, wygrały rywalizację i za rok to gmina Borów będzie gościła panie na kolejnym konkursie – powiedział wójt. Wśród rozmówców wójta był również Wojciech Wąs, dyrektor Cukrowni „Strzelin”. – Dyrektor Wąs postanowił sfinansować pobyt w naszej gminie grupy dzieci z Ukrainy, które będziemy gościć przez tydzień na przełomie czerwca i lipca. Pan dyrektor przekazał na ten cel 3 tys. zł. Natomiast jeżeli chodzi o sprawy gminy, to zakończyliśmy wybory sołtysów. Mogę tak powiedzieć, bo odbyło się już spotkanie w Jeleninie, na którym padł wniosek o odwołanie wybranego kilka tygodni temu sołtysa. Wniosek nie zyskał akceptacji zebrania wiejskiego – poinformował wójt.
Tej samej sprawy, czyli wyborów sołtysa w Jeleninie, dotyczyła skarga na wójta. Skarżący się Roman Niżałkowski, poprzedni sołtys, uważał, że w trakcie wyborów doszło do złamania prawa. Komisja rewizyjna, po zapoznaniu się ze skargą, rekomendowała radzie uznanie skargi za niezasadną. Radni przychylili się do wniosku komisji.
Radni zajęli stanowisko w sprawie konieczności modernizacji linii kolejowej Wrocław – Kamieniec Ząbkowicki. Z kolejowego połączenia z Wrocławiem korzysta wielu mieszkańców gminy Borów. Dojeżdżając do pracy, szkół, placówek służby zdrowia, na zakupy, i dlatego jest ona ważnym traktem komunikacyjnym. Dlatego radni zaapelowali o umieszczenie modernizacji tej linii na liście podstawowej Krajowego Programu Kolejowego na lata 2014-23.
Zaproponowane przez wójta zmiany w budżecie dotyczyły przesunięć wydatków i nie zwiększyły deficytu gminy. Pieniądze na niezbędne remonty otrzymają szkoły w Zielenicach i Borku Strzelińskim. Oświata otrzyma również dodatkowo prawie 10 tys. zł, które gmina pozyskała ze sprzedaży złomu przy termomodernizacji szkoły w Borowie.
O wyborze Rady Społecznej Samodzielnego Publicznego Zakładu Ambulatoryjnej Opieki Zdrowotnej w Borowie piszemy na str. 5. Z kronikarskiego obowiązku odnotujmy, że radni powołali zespół opiniujący kandydatów na ławników, ustalili granice obwodów szkół podstawowych i gimnazjum w gminie oraz opłaty za świadczenia przedszkola publicznego w Borowie. Powyższe akty prawa miejscowego miały charakter porządkujący, dostosowujący je do wymogów ustawowych.





UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj także