Pozyskiwanie środków unijnych na lokalne inwestycje to bodaj najważniejsze zadanie lokalnych samorządów. Zanim jednak złożona aplikacja uzyska akceptację, a co za tym idzie gmina uzyska dofinansowanie, trzeba spełnić kilka warunków.
Na jednej z ostatnich sesji radni przyjęli uchwałę o sporządzeniu planu gospodarki niskoemisyjnej dla gminy Borów. Czym ten plan jest? Spytaliśmy wójta Waldemara Grochowskiego.
- Mówiąc w skrócie nasz plan będzie częścią przyjętego przez Polskę pakietu energetyczno-klimatycznego. A ten z kolei nakłada na nasz kraj, w tym oczywiście również na gminę Borów, obniżenia w najbliższych latach emisji dwutlenku węgla (Co2 – red.), zwiększenie udziału energii odnawialnej w ogólnej puli zużywanej przez nas energii a także obniżenie zużycia energii. Cel ten na poziomie gminy realizować będziemy poprzez działania inwestycyjne, organizacyjne i edukacyjne. Inwestycje to przede wszystkim różnicowanie źródeł pozyskiwania energii w kierunku niskoemisyjnych, a także promowanie i wspieranie energetyki odnawialnej. Ważne będą również działania poprawiające efektywność korzystania z energii. Pozwoli to na redukcję emisji gazów cieplarnianych do atmosfery.
W powstającym planie gospodarki niskoemisyjnej dla naszej gminy znajdą się informacje, które pozwolą realizować ustalenia pakietu klimatycznego na poziomie gminy Borów.
Jak będzie powstawał ten plan? Skąd będą pochodzić informacje o źródłach emisji CO2?
- Przygotujemy ankietę, o wypełnienie której zwrócimy się do mieszkańców gminy. Ankieta będzie dostępna na internetowej stronie urzędu gminy, odpowiednie informacje znajdą się również w poszczególnych sołectwach na tablicach ogłoszeń. Ankieta skierowana będzie również do firm i przedsiębiorstw z terenu naszej gminy. Będziemy prosić o wypełnienie ankiety i przesłanie jej na adres urzędu gminy. Sięgniemy również po dostępne dokumenty zawierające dane niezbędne do powstania planu gospodarki niskoemisyjnej.
Czy zgromadzenie tych informacji będzie równoznaczne z zakończeniem prac nad planem?
- Nie. Kolejnym etapem prac będzie analiza i opracowanie tych danych, obliczenie szacunkowej emisji gazów cieplarnianych pochodzących ze spalania różnych paliw, źródeł energii. Dopiero wtedy będziemy mieć wiedzę pozwalającą ustalić skalę problemu w naszej gminie. A wszystkie podejmowane przez nas działania w zakresie gospodarki niskoemisyjnej sprowadzają się do powstania bazy danych, pozwalających na inwentaryzację emisji CO2 oraz kompleksowego i przyjaznego środowisku zarządzania energią w gminie.
Czy powstanie planu może mieć wymierne korzyści dla mieszkańców gminy, dla firm i przedsiębiorstw prowadzących działalność na terenie gminy Borów?
- Plan jest niezbędny do prowadzenia w naszej gminie skutecznych działań obniżających zużycie energii, dywersyfikację jej źródeł i zwiększenie wykorzystywania odnawialnych źródeł energii. Plan umożliwi pozyskiwanie środków unijnych na termomodernizację i inne działania w ramach gospodarki niskoemisyjnej. W powstanie planu zaangażowani będą pracownicy urzędu, którzy na co dzień zajmują się sprawami komunalnymi, urbanistycznymi, infrastruktury i środowiska. Powstanie planu gospodarki niskoemisyjnej będzie dużym i ważnym dla gminy przedsięwzięciem. Dlatego już dziś proszę wszystkich mieszkańców gminy przedsiębiorców o pomoc i wypełnianie ankiet, jak tylko pojawią się na naszej stronie internetowej.
Dziękuję za rozmowę
Jacek Sobko
UWAGA!
Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.