Jak pisać książki? Jakie sekrety ukrywa pomocna szafa? Czy znamy legendy naszego regionu? Na te i na wiele innych pytań odpowiadał Tomasz Duszyński podczas swojej wizyty w szkole w Przewornie.
17 marca dzieci ze Szkoły Podstawowej w Przewornie odwiedził miły gość, pisarz Tomasz Duszyński ze Strzelina,autor książek dla dzieci i młodzieży. Spod jego pióra wychodzą także powieści fantastyczne. Do tej pory pisarz wydał książki pt. „Staszek i straszliwie pomocna szafa”, „Staszek i smocza przygoda”, „Droga do Nawi” oraz „Legendy polskie”. Te ostatnie to zapisane na nowo legendy naszego regionu, m.in. o braciach grających z diabłem w kręgle na Gromniku czy legenda o strzale, która wskazała miejsce budowy strzelińskiego ratusza.
Dyrektor placówki Mariusz Michułka, nauczyciele oraz dzieci serdecznie powitali gościa. - Cieszę się, że zostałem tutaj zaproszony - powiedział Duszyński, po czym zapytał dzieci: - Kto z was czyta książki?
W odpowiedzi wystrzelił w górę las rąk. Spotkanie przebiegało aktywnie. Nie był to zwykły monolog. Pisarz rozmawiał z dziećmi. Pytał je i odpowiadał na ich pytania, a oni pilnie słuchali jego wypowiedzi.
Uczniowie chcieli się dowiedzieć, jak pisze się książkę, skąd brać pomysły i jak tworzyć bohaterów. Chcieli wiedzieć, jakie książki lubi czytać Tomasz Duszyński.
Na zakończenie pierwszej części autor powiedział, że zada podchwytliwe pytanie, a pierwsza osoba, która będzie znała prawidłową odpowiedzi otrzyma w nagrodę jedną z jego książek. Emocje sięgały zenitu. Na młodych twarzach widać było skupienie i najwyższą gotowość. - Jak mam na imię?- zapytał. Okazało się, że uczniowie znali odpowiedź. Duszyński zadał więc jeszcze jedno pytanie konkursowe, (z jakiego miasta pochodzi). I tym razem dzieci nie zawiodły.
Na zakończenie spotkania (z klasami 1 do 3) uczniowie ustawili się w kolejce po książki i autografy pisarza.
Drugie przebiegało podobnie, z tą różnicą, że odbiorcami były dzieci z klas 4-6. Także i w tej grupie autor zadał wspomniane podchwytliwe pytanie. Jednak uczniowie zbyt mocno się przejęli i spodziewając się faktycznie trudnej zagadki byli w większości zbici z tropu, kiedy padło „jak mam na imię”. Na zakończenie Duszyński został poproszony o odczytanie nazwisk laureatów konkursu plastycznego. Także on wręczył zwycięzcom dyplomy oraz nagrody, swoją najnowszą książkę - „Legendy Polskie”. Trzecie miejsce zajęła Julia Goszczyńska, drugie Rebecca Arletti, pierwsze Katarzyna Filitowska. Także ta grupa ustawiła się w kolejce po jego dzieła i podpis. Podczas obu spotkań panowała miła atmosfera. Autor dosłownie zahipnotyzował słuchaczy.




UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj także